Aktualności
Światowy Dzień Zwierząt – 4 października
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Pomysł na wprowadzenie Światowego Dnia Zwierząt narodził się już w roku 1931 we Florencji podczas konferencji ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem.
Data 4 października to dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. W Polsce Światowy Dzień Zwierząt po raz pierwszy został zorganizowany w 1993 roku. Co roku szczególnie w tym dniu zwracamy uwagę wszystkim mieszkańcom naszej planety na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Dzięki temu kontynuowana jest idea troski o zwierzęta, szczególnie te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem. Szacuje się, że na świecie mamy około 30 milionów gatunków zwierząt. Największym ssakiem żyjącym obecnie na Ziemi jest płetwal błękitny. Długość jego ciała może dochodzić do 30 metrów. Jest również najgłośniejszym zwierzęciem. Może wydawać odgłosy o skali 180 decybeli, czyli porównywalnej ze startem statku kosmicznego. Dzięki temu inne płetwale mogą go usłyszeć z odległości nawet 800 kilometrów. Natomiast jednym z najmniejszych ssaków jest ryjówka etruska, której waga wynosi poniżej 2 gramów.
Należy pamiętać o wszystkich zwierzętach i to nie tylko tego szczególnego dnia, ale przez cały rok oraz o tym, że potrzebują one naszej pomocy. Każdy mały gest z naszej strony może zmienić życie zwierzęcia na lepsze.
PRZYPOMINAMY
Zgodnie z § 17 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Łapanów, osoby będące właścicielami lub opiekunami zwierząt domowych zobowiązane są do:
1. sprawowania właściwej opieki nad nimi, w sposób wykluczający zagrożenie bezpieczeństwa lub uciążliwości dla ludzi i pełnienia nad zachowaniem zwierzęcia pełnego dozoru,
2. wyprowadzania psów na spacer wyłącznie na uwięzi, a w przypadku psów ras uznawanych za agresywne lub zagrażających otoczeniu dodatkowo w kagańcu. Zwolnienia psa ze smyczy jest dozwolone w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, pod warunkiem, że właściciel lub opiekun sprawuje całkowitą kontrolę nad jego zachowaniem,
3. nie wprowadzania zwierząt domowych na tereny placów zabaw dla dzieci, do sklepów i obiektów użyteczności publicznej, a także do lokali, w których zarządca wprowadził taki zakaz; zakaz ten nie dotyczy psów przewodników,
4. niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta na terenach użytku publicznego, w szczególności na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, jak również na chodnikach, ulicach, itp,
5. zabezpieczenia terenu nieruchomości przed wydostaniem się z niej psa, a w przypadku gadów, płazów i owadów zabezpieczenia pomieszczeń przed ich wydostaniem się na zewnątrz.
6. systematyczne szczepienie zwierząt przeciwko wściekliźnie zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u zwierząt.
7. uzyskanie zezwolenia Wójta Gminy Łapanów na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne.
Przypominamy również, że właściciele mają obowiązek zapewnić psu pomieszczenie chroniące je przed zimnem i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody oraz zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA ZWIERZĄT
Zgodnie z art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004 (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 213 poz. 1342 z późn. zm.) „Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie” oraz „Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia”. Dowodem przeprowadzonego szczepienia jest zaświadczenie o szczepieniu wydane właścicielowi psa i wpis do rejestru dokonany przez lekarza weterynarii. Zgodnie z art. 85 ust. 1A w/w ustawy: „Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku podlega karze grzywny”.