Aktualności
Niepodległa dla pokoleń
Kiedy światu się zdawało, że na zawsze starta z map, że nie złoży nikt jej w całość, że nie wyrwie z wrażych łap………. A jednak przyszedł 11 listopada 1918 r., kiedy to nierealne stało się możliwym – odzyskaliśmy upragnioną wolność. 11 listopada 1918 r. to data symboliczna, ale ta data wryta jest głęboko w serce każdego Polaka, jako dzień, w którym staliśmy się niepodległym państwem.
11 listopada 2018 r. będzie szczególną datą dla mieszkańców gminy Łapanów i przybyłych gości, gdyż tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały wyjątkowy charakter. Związane to było z wielkim ogólnopolskim świętowaniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za Ojczyznę w zabytkowym kościele pw. św. Bartłomieja w Łapanowie. Przewodniczył jej proboszcz łapanowskiej parafii – ks. Wiesław Grzechynia. Następnie zebrani udali się pod pomnik znajdujący się w łapanowskim rynku, by tam oddać hołd poległym za Ojczyznę. Kwiaty złożyli: wójt Robert Roj wraz z Przewodniczącą Rady Gminy i Sekretarzem Gminy, wójt elekt Andrzej Śliwa, radni Prawa i Sprawiedliwości, Zarząd Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego, wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łapanowie, delegacje OSP Łapanów, sołtysów, Centrum Kultury, szkół z terenu gminy Łapanów oraz Publicznego Przedszkola.
Po raz pierwszy gminne obchody Święta Niepodległości odbywały się w całości na płycie łapanowskiego rynku. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał historyk Teofil Wojciechowski, który w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na najważniejsze momenty w historii państwa polskiego, przybliżył też sylwetki twórców Odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.
Tego dnia na łapanowskim rynku, gdzie 90 lat temu zasadzono Dąb Wolności, w części artystycznej przedstawiono widowisko „Niepodległa dla pokoleń”. Dzięki inicjatywie Centrum Kultury rynek w Łapanowie niczym nie różnił się od rynków wielkich miast. Powiewające biało czerwone flagi, uśmiechnięci oraz czujący potrzebę bycia w tym dniu razem mieszkańcy i przejmujące widowisko, które poruszało do łez. Taki obraz stał się symbolem słów WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ.
Przedstawiona przez komentatora Edwarda Klejdysza trudna droga Polski do odzyskania niepodległości przeplatana była wzruszającymi wykonaniami piosenek tamtych lat przez zespoły działające przy Centrum Kultury: MIRŚ, Cud i Przyjaciele (soliści: Joanna Biernat, Szymon Ciszek, Marzena Palka), Chór Seniora, Gitara się Ma. Gościnnie wystąpili raperzy Konrad Zając i Adrian Stanek. W tło historyczne wpleciony został wzruszający epizod miłosny. W role zaborców, żołnierzy i tęskniących żon wcielili się tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Łapanowianie”. Wszystko to odbyło się w scenerii lat 20-tych i 30-tych.
Szczególnym momentem dla tego przedstawienia był wjazd na rynek konno Stefana Jaskułowskiego, który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego. Przemarsz Marszałka z polską flagą przez cały rynek wzruszył wszystkich. Żadne słowa nie opiszą tych emocji i radości z faktu, że w tym ważnym dniu dla Polski jesteśmy razem w naszej Małej Ojczyźnie.
„Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją ciągle zdobywać na nowo. Ten dzisiejszy wieczór jest dla Ciebie Polsko”. Tak zakończyła wspólne świętowanie prowadząca imprezę, a jednocześnie reżyser i scenarzysta tego widowiska Małgorzata Mikołajek.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie widowiska: zespołom, chórom, solistom, aktorom, przedszkolakom, KGW z Grabia. Szczególne podziękowania należą się sponsorom: firmie Party Servis, Eternet i wielu anonimowym darczyńcom, bez których trudno byłoby zorganizować tak wspaniałe widowisko. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie z nami Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Widowisko przygotowali:
Wioletta Nowojowska – organizacja
Małgorzata Mikołajek – scenariusz i reżyseria
Marek Sobczyk – aranże i muzyka
Elżbieta Kukla – stroje, scenografia
Angelika Korda – prezentacja multimedialna
Celina Tabak – opieka nad zespołami
Paweł Patalita, Artur Sałaja, Szymon Ciszek– pomoc techniczna
Firma AGM – scena
Firma EDDY EVENT – oświetlenie
Tekst: Mirosław Drożdż, Małgorzata Mikołajek, Wioletta Nowojowska
Zdjęcia: Andrzej Grabacki, Mirosław Drożdż, ks. Robert Anusiewicz