Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Orkiestra dęta w Sobolowie

Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta Sobolów


Strona internetowa szkoły muzycznej: http://szkolamuzyczna-sobolow.pl/orkiestra/

                  Strona internetowa orkiestry: https://www.facebook.com/orkiestra.sobolow/


Powstała we wrześniu 2001 r. z inicjatywy proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie – ks. Stanisława Jachyma oraz organisty pana Stanisława Chmielka. Orkiestra Dęta Sobolów powstała od przysłowiowego zera, zarówno pod względem materialnym, jak też i muzycznym, ponieważ na wstępie nie posiadano żadnych instrumentów muzycznych, a młodzież nie posiadała przygotowania muzycznego.
Dzięki ogromnemu poparciu ze strony parafii, władz lokalnych, gminnych oraz ludzi dobrej woli, orkiestra została wyposażona w niezbędne instrumenty muzyczne, a także mundury, które ufundował Wójt Gminy Łapanów. Obecnie w orkiestrze gra ok. 45 osób, z tego około 70% stanowią dzieci i młodzież. Orkiestra koncertuje na terenie parafii, gminy, poza jej granicami i ciągle poszerza teren koncertowania.
W maju 2004 r. Orkiestra Dęta Sobolów wzięła po raz pierwszy udział w powiatowym przeglądzie orkiestr dętych w Nowym Wiśniczu i zdobyła III równorzędne miejsce z bardzo doświadczonymi, starszymi stażem orkiestrami i zakwalifikowała się do XXVII Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „ECHO TROMBITY” w Nowym Sączu. W czerwcu 2004 r. również wystąpiła w tym festiwalu w kategorii „Orkiestry Młodzieżowe” i została wyróżniona przez Komisję Artystyczną za wysoki poziom wykonawczy prezentowanego programu, a do zdobycia III miejsca zabrakło kilku punktów, co bardzo mobilizowało wszystkich muzyków do dalszej intensywnej pracy. W maju 2005 r. Orkiestra Dęta Sobolów wzięła po raz drugi w swojej historii udział w powiatowym przeglądzie orkiestr dętych w Nowym Wiśniczu i zdobyła II równorzędne miejsce w kategorii „Orkiestry Młodzieżowe” i ponownie zakwalifikowała się do Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „ECHO TROMBITY” gdzie wystąpiła w kategorii Orkiestry Parafialne i zdobyła II równorzędne miejsce w tej kategorii. W sierpniu 2005 r. orkiestra wzięła pierwszy raz udział w festiwalu zagranicznym na Słowacji. W maju 2006 r. na przeglądzie powiatowym zdobyła II miejsce, a w czerwcu w Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych „ECHO TROMBITY” I miejsce w kategorii orkiestr parafialnych. W 2006 r. orkiestra dwukrotnie brała udział w koncertach zagranicznych. W 2007, 2008, 2009 oraz 2010 r. orkiestra obroniła zdobyte lokaty w poprzednich latach. Oprócz imprez lokalnych, koncertowała kilkakrotnie poza granicami kraju (Litwa, Słowacja, Niemcy). W 2009 oraz 2012 r. koncertowała również na Węgrzech, gdzie gościła z rewizytą u partnerskiej orkiestry z Nagykaniza.

Poza stałym składem orkiestry, gry na instrumentach dętych i perkusyjnych uczy się kilkanaście osób i chociaż jeszcze nie koncertują razem z orkiestrą, nie brak im zapału do pracy. W niedalekiej przyszłości poziom muzyczny uczących się muzyków pozwoli na poszerzenie obecnego składu.
W większości amatorskich orkiestr spotyka się problemem związany z rotacją muzyków i ten problem dotyczy także sobolowskiej orkiestry, jednak najważniejszym celem kierownictwa orkiestry jest ciągła profesjonalna edukacja muzyczna, wyłanianie nowych talentów, poszerzanie składu orkiestry oraz ciągłe podnoszenie poziomu muzycznego zespołu.
Jesteśmy przekonani, że ogromną rolę w tej kwestii odgrywać będzie założona w 2010 r. Szkoła Muzyczna I st. w Sobolowie.

Galeria zdjęć:
Powrót
Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce