Aktualności
Narodowe Czytanie w Sobolowie
„ Ballady i romanse” Adama Mickiewicza stanowiły 11. Edycję Narodowego Czytania w dniu 3 września 2022 roku. Tradycyjnie tę uroczystość otwarliśmy przed Publicznym Przedszkolem Integracyjnym w Sobolowie, którego gospodarzem jest ks. Stanisław Jachym – proboszcz parafii pw. „ Wszystkich Świętych „. We wspólnym czytaniu udział wzięli zaproszeni goście, nauczyciele i rodzice oraz dzieci z PPI w Sobolowie, a także uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Sobolowie.
Romantyzm do dziś jest tradycją żywą, najważniejszym punktem odniesienia polskiej literatury, bowiem w ogóle wiek XIX upłynął w naszym kraju pod znakiem walki o niepodległość. Ponadto ta epoka przywołuje w balladach niezwykłe historie, które są w większości zaczerpnięte z ludowych podań oraz obyczajów i co ciekawe – rozgrywają się w miejscach realnych, które można znaleźć na mapie, np. w okolicach Nowogródka , nad jeziorem Świteź. Ten swojski dobrze znany świat może jednak nagle odsłonić groźne, niepokojące oblicze – świat irracjonalny, który zaprezentowali uczniowie ze SP w Sobolowie w balladzie „ Lilie”.
Adam Mickiewicz autor czytanego utworu wychował się na kresach dawnej Rzeczypospolitej, podobnie jak inni przedstawiciele tej epoki. Kultura i obyczaje tej ziemi stały się niezwykłym źródłem ich twórczości. „ Ballady i romanse” stanowiły tak ważne wydarzenie literackie, że datę ich wydania 1822 rok przyjmuje się za początek romantyzmu w Polsce. Jest to w historii literatury polskiej wyjątkowy przypadek, kiedy pojedyncze dzieło otwiera nową epokę. Utwór wydano 200 lat temu w Wilnie, a wciąż żyje, bowiem kryje w sobie wartość literacką z mocnym nośnikiem moralnym.
Anna Bukowska – Bogacz