Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej w Łapanowie

13.11.2018 - Mirosław Drożdż

Dzień 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego  w Łapanowie miał charakter patriotyczny. Cała społeczność szkoły świętowała 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol zwycięstwa. Uroczystą akademię rozpoczęła Pani Dyrektor mgr Dorota Twaróg przedstawiając rys historyczny i znaczenie Święta Niepodległości. Zwróciła uwagę na to,  jak cenną  wartością jest Wolność i Niepodległość.

W części artystycznej uczniowie z klasy V c oraz uczestnicy koła historycznego przedstawili drogę Polaków do Niepodległości. Przypomnieli najważniejsze wydarzenia z dziejów narodu polskiego zwłaszcza przez dokonania wybitnych postaci historycznych. Podkreślili znaczenie pieśni patriotycznej i religijnej, które kształtowały historyczną świadomość pokoleń Polaków. Słowa pieśni zachęcały do refleksji i zadumy nad dziejami Ojczyzny, wyzwalały szczęście  i radość z odzyskanej wolności. Scenki patriotyczne przygotowane z myślą o najmłodszych pozwoliły zrozumieć najważniejsze wydarzenia historii Polski na drodze do Niepodległości.

W  Szkole Podstawowej w Łapanowie w bieżącym roku szkolnym realizowana jest innowacja pedagogiczna „Wolność, Ojczyzna, Patriotyzm w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości”. Celem innowacji jest rozwijanie zainteresowań przeszłością, wzbogacanie wiedzy historycznej, kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Plakat upamiętniający 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. Prace konkursowe zostały zaprezentowane w formie gazetki tematycznej w sali gimnastycznej. Zadaniem innowacji było również zorganizowanie wystawy  „Odrodzona  Rzeczpospolita”. Prace uczniów przedstawiające Sukcesy II Rzeczpospolitej, Polski wysiłek zbrojny, oraz osiągnięcia Odrodzonego Państwa Polskiego  zostały  wyeksponowane i udostępnione zwiedzającym wystawę w sali gimnastycznej.

O godz. 11:11 cała społeczność szkoły zebrała się obok „Dębu Wolności” w Łapanowie, aby uczestniczyć w „Rekordzie dla Niepodległej”. Wspólnie z najmłodszymi mieszkańcami Łapanowa – przedszkolakami, uczniami sąsiednich szkół, społecznością lokalną odśpiewano cztery zwrotki Hymnu Narodowego. W tym ważnym miejscu naszej Małej Ojczyzny uczniowie poznali krótką historię „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Dębu Wolności”.

Po powrocie do szkoły w sali gimnastycznej odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych „Śpiewam dla Ciebie Polsko”. Zabrzmiały pieśni:  „Rota”, „Pierwsza Brygada, „Piechota”, „Pamięć w nas”, „Wojenko, wojenko”, „Hej strzelcy” i wiele innych.

Uroczystości w tym dniu były lekcją patriotyzmu. Uświadomiły uczniom, że droga Polaków do Niepodległości była trudna. Wymagała wiele poświęceń, ofiar , cierpienia i krwi, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Tekst: Danuta Wojtasiak

Zdjęcia: Mirosław Drożdż

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce