Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Przedsiębiorco, dostaniesz list z ZUS

11.03.2019 - Grzegorz Statek

Ponad 30 tys. przedsiębiorców z regionu dostanie z ZUS list z podsumowaniem wpłat na swój indywidualny rachunek składkowy w 2018 roku.  Adresat dowie się jak wyglądały jego rozliczenia z ZUS w ubiegłym roku i jakie jest saldo na jego koncie na koniec 2018 roku.

W korespondencji z ZUS przedsiębiorca będzie mógł dowiedzieć się  w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek, jakie należności zostały z nich pokryte. Na koniec dowie się rzeczy najważniejszej, czy jego konto jest rozliczone na tzw. „zero”, czy też występuje nadpłata lub niedopłata.

List z ZUS to nie wezwanie do zapłaty

Listu z ZUS nie należy traktować jako wezwanie do zapłaty. Chcemy, żeby wszyscy nasi klienci wiedzieli jak są prowadzone rozliczenia na ich kontach oraz mogli zweryfikować podane saldo ze swoimi księgami. Na tej podstawie będą mogli zwrócić uwagę, czy na koncie pozostało  zadłużenie, czy też nadpłata i podejmować od razu odpowiednie działania. Przy niewielkich kwotach zaległości będzie możliwość ich uregulowania poprzez zwiększenie bieżąco dokonywanej wpłaty składek. Przy wyższych kwotach zaległych należy wziąć pod uwagę konieczność doliczenia także odsetek za zwłokę. A w razie braku możliwości jednorazowego uregulowania długu – rozważenie złożenie wniosku o udzielenie ulgi w spłacie powstałych zobowiązań. Nadpłata może zostać przeznaczona na pokrycie części bieżąco należnych składek, a w razie wyższej kwoty płatnik ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o jej zwrot.

Pierwsza tego typu korespondencja

To pierwsza w historii masowa wysyłka informacji o stanie rozliczeń z ZUS. Jest to efekt wprowadzonego w 2018 r. systemu e-składki, czyli indywidualnych numerów rachunków składkowych dla każdego płatnika składek. Dziś przedsiębiorca zamiast trzech lub czterech przelewów całą składkę wpłaca tylko na jedno konto, a ZUS sam rozksięgowuje ją na poszczególne fundusze. Każda wpłata pokrywa w pierwszej kolejności najstarsze zaległości na koncie płatnika.

Wysyłka korespondencji do płatników już się rozpoczęła. W całym kraju listy trafią do 2,5 mln płatników składek. W Małopolsce listu z ZUS może spodziewać się prawie ćwierć miliona przedsiębiorców:

·       na terenie krakowskiego oddziału ZUS – 130 tys. osób,

·       na terenie sądeckiego oddziału ZUS – 52 tys. osób,

·       na terenie tarnowskiego oddziału ZUS – 30 tys. osób,

·       na terenie chrzanowskiego oddziału ZUS – 38 tys. osób.

 

Anna Szaniawska

Regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce