Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Remont i konserwacja drewnianej skrzyniowej kapliczki w Ubrzeży, gmina Łapanów

20.12.2023 - Grzegorz Statek

31 października 2023 r. miał miejsce odbiór prac konserwatorskich prowadzonych przy kapliczce przydrożnej w msc. Ubrzeż.

Oto krótka historia powstania kapliczki:
Kapliczka najprawdopodobniej pochodzi z XIX wieku, umiejscowiona była na budynku gospodarczym (szopie) w gospodarstwie ówczesnych właścicieli w Ubrzeży 45. W roku 1987 ubiegłego wieku obecny właściciel gospodarstwa Pan Michał z żoną Moniką odrestaurowali kapliczkę i przenieśli ją na drzewo sosnowe (limba) z prośbą do Boga o uchronienie zabudowań i swojego dobytku przed częstymi uderzeniami piorunów w okoliczne drzewa i zabudowania. Od tego momentu jak twierdzą właściciele, żyją spokojniej i nie zdarzyło się aby w najbliższej okolicy dochodziło do uderzeń piorunów. Pan Michał zmarł w 2010 roku.

Kapliczka była bardzo zniszczona, drewno spróchniałe, zawilgocone. Wykonano czynności mające na celu powstrzymanie procesów destrukcji oraz przywrócenie obiektowi pełni walorów estetycznych. Wykonano betonowy fundament pod kapliczkę z usuwaniem korzeni po uschniętym drzewie, wykonano betonowy fundament pod słupki ogrodzeniowe z montażem słupków 4 szt., wykonano przęsła ogrodzenia 2 x 200 cm i 2 x 160 cm o wysokości 65 cm, wykonano słup stalowy w kształcie krzyża pod drewnianą kapliczkę skrzynkową z montażem, wyrównano i zniwelowano teren, posiano trawę, rekonstrukcję skrzynki kapliczki z odtworzeniem elementów ozdobnych.

Zadanie pn. „Remont i konserwacja drewnianej skrzyniowej kapliczki w Ubrzeży, gmina Łapanów” zostało dofinansowane kwotą 3 000,00 zł z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski 2023”.

Pozostała kwota, tj. 2 543,00 zł została pokryta ze środków własnych gminy Łapanów.

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce