Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Sprawy w ZUS można załatwić też zdalnie

14.10.2020 - Mirosław Drożdż

Z powodu objęcia całego kraju tzw. żółtą strefą, a niektórych powiatów strefą czerwoną (m.in. myślenicki, limanowski, nowotarski i tatrzański), zachęcamy naszych klientów do kontaktu z ZUS za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Profil na PUE pozwala załatwić wiele spraw. Poza aktywowaniem bonu turystycznego, można również składać wnioski i generować dokumenty z danymi ze swojego konta, m.in. zaświadczenie o niezaleganiu. A wszystko to bez konieczności wizyty w placówce.

PUE ZUS to kompleksowy e-urząd, który udostępnia przez internet dane zapisane na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Pozwala składać wnioski i otrzymywać odpowiedzi drogą elektroniczną (np. zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek) bez wizyty w urzędzie. W dobie pandemii jest to niezwykle ważne. Płatnicy składek mogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, ale też utworzyć zaświadczenie o niezaleganiu i przekazać do instytucji, która tego potrzebuje.

Ubezpieczeni natomiast mogą obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Mogą również sami tworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi, które są potrzebne w banku czy urzędzie. W taki sposób można przygotować informację o aktualnych zgłoszeniach do ubezpieczeń, wysokości podstawy wymiaru składek, przerwach w pracy lub członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Instytucja, w której przedsiębiorca złoży takie samodzielnie przygotowane potwierdzenie, może je zweryfikować on-line w udostępnionej przez ZUS wyszukiwarce.

Emeryci i renciści mogą złożyć wniosek o zmianę danych i mają dostęp do swoich PIT-ów. Świadczeniobiorcy mogą również sprawdzić szczegółowe informacje o świadczeniach i zwolnieniach lekarskich. Przez PUE ZUS można także zarezerwować wizytę w placówce na konkretny dzień i godzinę, unikając w ten sposób oczekiwania w kolejce.

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Ze względów bezpieczeństwa trzeba potwierdzić swoją tożsamość. I to też można zrobić zdalnie, bez konieczności wizyty w ZUS. Między innymi potwierdzając swoje dane przez profil zaufany albo bankowość internetową. Na stronie zus.pl znajduje się lista banków, które dają taką możliwość.

 

Anna Szaniawska

regionalny rzecznik ZUS

w województwie małopolskim

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce