Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

„Tobie Ojczyzno”

10.08.2018 - Grzegorz Statek

W dniach 3-4 sierpnia 2018 r. odbyła się impreza patriotyczno-kulturalno-sportowa pn. „Tobie Ojczyzno”. W piątek rozegrany został mini turniej piłki nożnej 2 na 2 w kategorii mieszanej (chłopcy, dziewczęta). W turnieju udział wzięło 5 drużyn. Zwyciężyła drużyna „Bez Zespołu” w składzie Szymon Piwowar, Eryk Stokłosa i Jakub Janus. II miejsce wywalczyła ekipa „Młodych talentów” – Patrycja Gadzina, Anna Gadzina i Filip Gadzina. Na III miejscu uplasowała się drużyna o nazwie „Liverpool” grająca w składzie: Ksawery Stokłosa, Dominik Góral i Jerzy Lampa.

W sobotę pierwszą konkurencją był bieg na 1000 metrów. Wystartowało 20 zawodników. I miejsce zajęła Patrycja Klęsk po niesamowitym finiszu, II miejsce – Stanisław Kasiński, III miejsce – Mateusz Bara.

Kolejną konkurencją była „Sztafeta Sołectw”. Wzięło w niej udział 12 sołectw – 11 z gminy Łapanów i 1 z Pliszczyna – woj. lubelskie. Zwyciężyła drużyna z Łapanowa (Konrad Pospiech, Eryk Stokłosa, Kacper Rogowski, Przemysław Piwowarczyk) z czasem 2:01, druga była ekipa z Wolicy (Patrycja Jacewicz, Oskar Kubik, Ksawery Kubik, Kamil Leśniak) – czas 2:03, III miejsce zajęła Chrostowa (Adam Kuchnik, Anna Kowalczyk, Stanisław Kasiński, Wojciech Palczewski) – czas 2:04.

O godz. 13:00 w zabytkowym kościele w Łapanowie odbyła się Msza św. za Ojczyznę, podczas której uczestnicy dziękowali Panu Bogu za 100 lat wolnej Polski, prosili też o błogosławieństwo dla kraju oraz dla Małej Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. Mariusz Wrzesiński, okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prob. Wiesław Grzechynia. Mówił m.in. o współczesnym patriotyzmie i zróżnicowanym podejściu obywateli, zwłaszcza tych młodych, do Ojczyzny.

Następnie w hali sportowej odbył się konkurs historyczny. Bezkonkurencyjny okazał się Hubert Janik, II miejsce zajął ks. Mariusz Wrzesiński, III miejsce przypadło w udziale Kamili Augustyn. Konkurs zorganizowała nauczycielka historii Danuta Wojtasiak. Test zawierał 50 pytań z historii Polski i 10 pytań z historii lokalnej. W zmaganiach uczestniczyło łącznie 16 osób.

Jednym z głównych punktów imprezy patriotyczno-kulturalno-sportowej pn. „Tobie Ojczyzno” był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Łapanowianie” wraz z Kapelą Ludową „Łapanowianie”. Młodzież w strojach regionalnych zaprezentowała najbardziej znane polskie tańce narodowe. Występ wielkie wrażenie zrobił zwłaszcza na dzieciach i młodzieży z województwa lubelskiego, którzy wypoczywają w Łapanowie w ramach rekolekcji oazowych.

Odbył się również turniej siatko-nogi 2 na 2, w którym zwyciężyła para Ewelina Żywiecka – Julia Bednarska. Rozegrane zostały również mecze pokazowe żaków, orlików oraz dziewcząt. Zwieńczeniem dwudniowej akcji było wręczenie nagród, ufundowanych przez wójta Roberta Roja, posła Józefa Brynkusa i prywatnych sponsorów.

Pomysłodawcą oraz koordynatorem imprezy był Maciej Kasprzyk – historyk i działacz sportowy.

Tekst i zdjęcia: Mirosław Drożdż

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce