Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Ścieżka edukacji ekologicznej

Ścieżka edukacji ekologicznej „Z leśniczym przez las”
Położona jest na terenie Leśnictwa Chrostowa, Gmina Łapanów, Powiat Bocheński. Ścieżka ciągnie się na długości ok. 2,5 km. Dostępna jest przede wszystkim dla zorganizowanych grup szkolnych na tzw. „zielone lekcje” a także dla indywidualnych turystów lubiących ciszę i piękno przyrody.
Nosi nazwę „Z leśniczym przez las” ze względu na to, że leśnik obcując na co dzień z lasem wyjaśnia na czym polega jego praca a także najlepiej zna tajniki lasu i zwyczaje jego mieszkańców.

Szlak

Szlak

Zapraszamy na szlak…

Wędrówka zaczyna się od kącika ekologicznego przy którym zlokalizowany jest parking na 4-5 samochodów osobowych lub dwa autokary.
W kąciku umieszczonych jest kilka tablic:

 

 

 

 

 

Zaproszenie do Lasu

Zaproszenie do Lasu

ZAPROSZENIE DO LASU– informuje zwiedzających jak należy właściwie zachowywać się w lesie

POWALONE DRZEWO– mówi turystom że leżące i próchniejące drzewo to nie tylko bezużyteczna kłoda ale miejsce życia i bytowania wielu organizmów zwierzęcych i roślinnych

WĘDRÓWKA DRZEW – pokazuje jak i dzięki czemu drzewa zdobywają nowe tereny.

 

 

Ptasi Budzik

Ptasi Budzik

PTASI BUDZIK – informuje, który ptak jest „rannym ptaszkiem” a który śpiochem a także jeżeli zapomnieliśmy zegarka to ptaki poinformują nas która godzina.

OCHRONA POŻYTECZNEJ FAUNY – informuje o roli ptaków w lesie i o tym w jaki sposób można ptakom pomóc poprzez wywieszanie budek lęgowych, dokarmianie w okresie zimowym, urządzanie wodopojów.

Dla celów dydaktycznych przy kąciku ekologicznym wywieszone są różne typy budek dla ptaków i nietoperzy. Występują tutaj także naturalne dziuple na dębie.

Ruszając w dalszą drogę będziemy spotykali różne drzewa, przy których znajdują się tabliczki z nazwą w języku polskim i łacińskim oraz tablice z ciekawostkami danego gatunku.

 

 

Za leśniczówką skręcamy w las.

Spotykamy tam tablicę PORADNIK GRZYBIARZA informującą o zasadach prawidłowego zbierania grzybów oraz pokazującą na fotografiach podstawowe gatunki grzybów jadalnych i trujących.

Bluszcz pospolity

Wędrując nadal natkniemy się na stanowiska 20 sztuk kwitnącego bluszczu pospolitego – hedera helix, którego łodygi pną się nawet na wysokość 15 – 20 m

Idąc dalej ścieżką spotykamy ukryty w lesie paśnik gdzie zimą myśliwi i leśnicy dokarmiają zwierzynę i pomagają jej przetrwać trudny czas.

Tak przemierzając las dochodzimy do przystanku MROWISKO opisującego życie leśnych mrówek, ich zorganizowane życie społeczne i wpływ na nasz las, którego chronią przed szkodliwymi larwami owadów.

 

 

 

 

 

Pamiętajmy, aby wędrując nawet grupą zachowywać się cicho, gdyż oprócz śladów buchtujących dzików , być może na leśnej polanie spotkamy pasącą się sarnę, a cały czas towarzyszył nam będzie śpiew ptaków.

Las

Las

 

Ambona

Ambona

Idąc brzegiem łąki dojdziemy do tablicy ZWIERZĘTA LEŚNE gdzie przy ambonie oglądniemy zdjęcia dziko żyjących zwierząt na tym terenie.

Ścieżkę zakończymy na podwórzu leśniczówki , gdzie rosną lipy o wymiarach drzew pomnikowych o obwodzie pnia 5,9 m a perłą wśród nich jest lipa o rzucie korony 30 m.

 

Zmęczeni spacerem możemy udać się do kącika ekologicznego gdzie możemy odpocząć i posilić się przy przygotowanych w tym celu stolikach i ławkach.

Nasza wycieczka dobiegła końca – jednak wrażenia po spotkaniu z przyrodą w tak urokliwym miejscu zostaną długo w naszej pamięci…

Wycieczka

Zapraszamy

Spacery dla zorganizowanych grup po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z leśniczym (tel. 012 45130 65)

Dojazd do ścieżki z Bochni:
* Autobusem linii nr 13 m. Chrostowa – Dąbrowica
* BUS-em z parkingu przy Hotelu „Floris” (Bochnia) w kierunku Łapanowa (przystanek w msc. Chrostowa obok byłej szkoły ZS im. prof. Jana Zdzisława Włodka w Dąbrowicy)
* Samochodem: przez Łapczycę, Siedlec, Stradomkę, Chrostowę pod lesniczówkę w Chrostowej.

Ścieżka edukacji ekologicznej „Z leśniczym przez las” powstała z inicjatywy Nadleśnictwa Brzesko i Gminy Łapanów przy finansowej pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Powrót
Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce