Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Szlaki rowerowe na terenie gminy Łapanów

W gminie Łapanów wyznaczono 2 pętle: niebieską, przebiegającą przez miejscowości Brzezowa, Zbydniów, Tarnawa, Boczów, Łapanów oraz czerwoną w miejscowościach Kobylec, Chrostowa, Sobolów, Cichawka, Wieruszyce. Ponadto wyznaczono oznakowany kolorem zielonym łącznik pomiędzy Sobolowem a Cichawką, przebiegający przez Kamyk.

Na szlaku znajdują się liczne zabytki oraz atrakcje turystyczne, wśród nich:
•    Kościół pw. św. Bartłomieja w Łapanowie
Ufundowany został w 1529 r. Źródła mówią jednak, że już wcześniej na jego miejscu istniał inny kościół drewniany. Po powodzi lub pożarze kościół został odbudowany na początku XVII w. W XIX w. świątynia została znacząco rozbudowana. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
•    Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie
Kościół pochodzi z XVI w. Remontowany był w XVIII w., a w latach 1923-1933 został gruntownie przebudowany i powiększony, otrzymując dzisiejszy wygląd. Najstarszym zabytkiem we wnętrzu jest obraz Ukrzyżowanie z 1583 r. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
•    Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Tarnawie
Pierwotnie na wzgórzu tarnawskim stał drewniany kościółek wybudowany w 1440 r., niestety nie dotrwał on do obecnych czasów. W 1803 r. w miejsce drewnianej świątyni sta¬nęła nowa, murowana. Najstarszym zabytkiem w kościele jest XVI w. gotycko-renesansowa chrzcielnica.
•    Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji „ZALEW”
Położony bardzo blisko centrum gminy. 3,5 ha lustra wody z wybetonowanym, strzeżonym kąpieliskiem, zjeżdżalnia wodna, możliwość wypożyczania sprzętu wodnego, boiska sportowe, plac zabaw dla dzieci, wędkowanie to tylko niektóre z atrakcji jakie można znaleźć nad zalewem.
•    Zamek obronny w Wieruszycach
Budowę zamku rozpoczęto w XV w., kiedy to posia¬dłość znalazła się w rękach Szreniawitów – Wieruskich. Była to typowa rycerska budowla obronna wybudowana z kamieni. W drugiej fazie dobudowano gotycką wieżę umocnioną basztą. Obecnie trwa odbudowa i konserwacja zamku, który przeszedł w prywatne ręce.
•    EKOMUZEUM
Powstało przy gospodarstwie agroturystycznym Józefa Kluby z Sobolowa. Gospodarz zgromadził w nim sporą kolekcję starych przedmiotów wykorzystywanych na wsi. Można tam zobaczyć m.in.: młynki do zboża, żarna, dzieże do wyrobu ciasta, kolekcje zegarów, starych żelazek, kołowrotków, drewnianą pralkę automatyczną czy wyżymaczkę.
•    Szlak papieski
Powstał dla upamiętnienia drogi z Niegowici do Łapanowa, którą przemierzał jako wikariusz Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Szlak przebiega z Niegowici do Łapanowa. Co roku na trasie liczącej ok. 14 km odbywa się „Rajd Papieski”.
•    Trasa spacerowa „Wzgórza wokół Sobolowa”
Laureat plebiscytu „Wielkie odkrywanie Małopolski 2007” w kategorii „Atrakcja turystyczna”. Trasa liczy około 25 km i prowadzi po najbardziej urokliwych miejscach parafii Sobolów.

Powrót
Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce