Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Uczcili żołnierzy z oddziału „Żandarmeria”

02.04.2019 - Grzegorz Statek

W niedzielę 31 marca 2019 r. przypadła 73. rocznica zasadzki urządzonej przez oddział „Żandarmeria” na funkcjonariuszy UB i MO oraz działaczy PPR powracających do Bochni z wiecu w Łapanowie. W związku z tym – pod hasłem „W hołdzie Niezłomnym” – Łapanów po raz kolejny uczcił żołnierzy z oddziału kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”.

Obchody rozpoczęły się projekcją filmu pt. „Salwa i Salwowcy” w reżyserii Krzysztofa Brożka. Po jej zakończeniu miała miejsce krótka dyskusja poświęcona różnym aspektom funkcjonowania podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Następnie w kościele parafialnym w Łapanowie odprawiona została Msza św. za poległych z oddziału „Żandarmeria”, a także za zmarłych oraz pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Podczas homilii ks. prob. Wiesław Grzechynia wielokrotnie odwoływał się do słowa Ojczyzna, podkreślając jak trudna do zaakceptowania dla wielu Polaków była sytuacja geopolityczna po II wojnie światowej.

Po Mszy św. nastąpiło przejście pod pomnik pod Grabowcem. Tam do zebranych przemówił Poseł na Sejm RP prof. Włodzimierz Bernacki. Mówił m.in. o wciąż trudnej i napotykającej opory próbie odfałszowania historii. Podkreślił, że propaganda komunistyczna, przez dziesięciolecia kształtująca świadomość obywateli naszego kraju, próbowała – na szczęście nieskutecznie – zniszczyć pamięć o polskich bohaterach sprzeciwiających się radzieckiej dominacji. Następnie głos zabrał przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dr hab. Teofil Wojciechowski. Mówił m.in. o znaczeniu dewizy „Bóg – Honor – Ojczyzna” dla żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Pod pomnikiem upamiętniającym walczących w obronie Ojczyzny kwiaty złożyli: Poseł na Sejm RP prof. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP prof. Józef Brynkus, radni Powiatu Bocheńskiego, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bochni, Wójt Gminy Łapanów Andrzej Śliwa wraz z radnymi, dyrektor Centrum Kultury Wioletta Nowojowska. Symboliczny znicz zapalili działacze Prawa i Sprawiedliwości z Bochni.

Organizatorem obchodów rocznicowych był historyk Ireneusz Sobas i radny powiatowy Marek Patalita. Uroczystość uświetniło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy” oraz delegacje ze sztandarami.

Tekst i zdjęcia: Mirosław Drożdż

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce