Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

XXIII Pieszy Rajd Szlakiem Papieskim

23.05.2024 - Grzegorz Statek

18 maja 2024 roku, po raz dwudziesty trzeci wyruszyły na trasę Rajdu Szlakiem Papieskim grupy pielgrzymów. Przygotowania do duchowego przeżycia tego wydarzenia rozpoczęły się wraz z ogłoszeniem Konkursu Literackiego, związanego tematycznie z hasłem Rajdu, które w tym roku brzmiało: ,,Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie się w przyszłość”. Słowa polskiego Papieża zainspirowały uczestników literackiego konkursu, jury nagrodziło laureatów w trzech kategoriach literackich.
Rajd rozpoczęła Msza święta w Niegowici, podczas homilii ks. proboszcz J. Łomzik przypomniał słowa, które wielokrotnie Jan Paweł II kierował do wiernych z całego świata, by czytali słowo Boże i w życiu kierowali się przesłaniem płynącym z Dobrej Nowiny. Po błogosławieństwie grupy ruszyły na trasę 12 kilometrowego szlaku, który Karol Wojtyła w latach 1948-1949 przemierzał z niegowickiej parafii do Łapanowa. Szlak wytyczono w maju 2000 roku, w 80-tą rocznicę urodzin Karola Wojtyły, z inicjatywy księdza proboszcza parafii Łapanów i Dyrekcji Szkół noszących imię Jana Pawła II – Zespołu Szkół Zawodowych w Łapanowie i Szkoły Podstawowej w Niegowici.
Honorowy Patronat nad Rajdem objęli: Ksiądz Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski, Pan Adam Korta Starosta Powiatu Bocheńskiego, Pan Roman Ptak Starosta Powiatu Wielickiego, Pan Patryk Paszkot Wójt Gminy Łapanów oraz Pan Zbigniew Wojas Wójt Gminy Gdów. Na mecie Rajdu dla jego uczestników przygotowano ciepły posiłek i pieczone kiełbaski, po krótkim odpoczynku rozpoczęła się oficjalna część imprezy; wręczono nagrody autorom najlepszych prac literackich, rozlosowano wiele nagród rzeczowych i oczekiwane przez wszystkich – rowery dla „Szczęściarzy Rajdu”. Fundatorzy tych cennych nagród: Starosta Powiatu Bocheńskiego Pan Adam Korta (reprezentowany przez Pana Ryszarda Drożdżaka – Wicestarostę Powiatu Bocheńskiego), Starosta Powiatu Wielickiego Pan Roman Ptak, Wójt Gminy Łapanów Pan Patryk Paszkot oraz Wójt Gminy Gdów Pan Zbigniew Wojas (reprezentowany przez Pana Grzegorza Piętaka – Wicewójta Gminy Gdów) oraz proboszczowie parafii łapanowskiej i niegowickiej – ks. kanonik Marek Skop oraz ks. kanonik Janusz Łomzik sami wybierali szczęśliwe losy i przekazywali w ręce nagrodzonych wspaniałe rowery. Kolorem tegorocznego rajdu był biały, dlatego na dziedzińcu budynku było świetliście i jasno nie tylko od białych ubrań, ale także od roześmianych buzi dzieci i błyszczących, wielokolorowych baniek mydlanych.  Organizatorów Rajdu bardzo cieszy liczba jego uczestników, w tym roku wzięło w nim udział około 600 pielgrzymów. Najmłodsza Anielka liczyła sobie półtora miesiąca – tradycyjnie została nagrodzona pluszową zabawką, najstarszy uczestnik Rajdu zastrzegł sobie anonimowość. Na zakończenie wydarzenia pofrunęły wysoko w stronę uczestników smaczne cukierki. XXIII Rajd Szlakiem Papieskim z Niegowici do Łapanowa stał się już historią, za spotkania, wspólne wędrowanie, rozmowy na trasie, modlitwę i dobre życzenia serdecznie wszystkim dziękują organizatorzy i do zobaczenia za rok…
Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do Zacnych Sponsorów, ludzi, bez których dobrej woli i szczodrego serca nie byłaby możliwa realizacja tego przedsięwzięcia. Wsparcie, otrzymane od Państwa służy całej społeczności, my jako organizatorzy, za wszelką dobroć i życzliwość serdecznie Państwu dziękujemy.
Sponsorzy XXIII Rajdu Szlakiem Papieskim z Niegowici do Łapanowa – 18 maja 2024 roku:
– Pan Adam Korta Starosta Powiatu Bocheńskiego
– Pan Adam Kociołek Starosta Senior Powiatu Wielickiego
– Pan Roman Ptak Starosta Powiatu Wielickiego
– Pan Patryk Paszkot Wójt Gminy Łapanów
– Pan Zbigniew Wojas Wójt Gminy Gdów
– Pan Marek Patalita Radny Powiatu Bocheńskiego
– Ks. Kanonik Marek Skop – Proboszcz parafii p.w. św. Bartłomieja w Łapanowie
– Ks. Kanonik Janusz Łomzik – Proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Niegowici
– Państwo Ewa i Jan Wójcik
– Pani Janina Węglarz
– Pan Janusz Rusak
– Pani Wioletta Nowojowska
– Pani Ewa Drozd
– Państwo Zofia i Andrzej Dedio – Firma Zakłady Mięsne Dedio
– Panowie Marek i Mirosław Węglarz – Firma Piekarnia „Podgórze”
– Pan Rafał Łukasik – Firma Gabinet Weterynaryjny TERIER.VET
– Pan Andrzej Sobczyk – Prezes Stowarzyszenia Rafael, współwłaściciel Księgarni gloria24pl.
– Państwo Małgorzata i Piotr Głowaccy – Firma „Telesfor”
– Państwo Dorota i Łukasz Kaczmarczyk.

 

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce