Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Biało-czerwony wieniec dla Niepodległej

20.11.2018 - Mirosław Drożdż

11 listopada 2018 roku w naszych sercach i pamięci są wszyscy, którzy ofiarą, pracą oraz talentem przybliżyli dzień wskrzeszenia naszej Ojczyzny. Obchody Święta Niepodległości  w Sobolowie rozpoczęły się uroczystą Sumą w kościele pw. Wszystkich Świętych. O godz. 10:30 do świątyni wprowadzono poczty sztandarowe. Msza św. za Ojczyznę koncelebrowana była przez Generała Polskich Drużyn Strzeleckich, ks. Stanisława Rospondka. W homilii kapelan Wojska Polskiego podkreślił ważną rolę jedności w rodzinie i w narodzie. Przywołał przepojone miłością do Boga i Ojczyzny serce Polaka, bowiem już kilka pokoleń Polaków dźwigało trud walki o wolność, nie szczędząc poświęceń, tocząc zmagania o zachowanie fundamentu tożsamości: wiary katolickiej, języka polskiego, obyczaju i ziemi praojców, często zroszonej krwią.

Po błogosławieństwie nasza Orkiestra Dęta zagrała  Mazurka Dąbrowskiego i kilka poruszających utworów patriotycznych. Następnie orszak uczestników uroczystości przemaszerował do Domu Kultury, gdzie miała miejsce akademia w wykonaniu dzieci i młodzieży z placówek kulturalno – oświatowych Sobolowa. Polonezem – reprezentacyjnym tańcem narodowym uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza wprowadzili nas w II część uroczystości. Następnie ci sami uczniowie, zorganizowani w delegacje, udali się z poświęconymi podczas nabożeństwa wieńcami na cztery cmentarze z I wojny światowej – położone na terenie parafii:  w Nieprześni, Grabinie, na Zoni oraz w kwaterze na lokalnym cmentarzu. A w tym czasie licznie zebrani widzowie mogli zobaczyć na scenie dzieci w strojach krakowskich z Publicznego Przedszkola Integracyjnego w Sobolowie. Z kolei swój program patriotyczny wystawił  Dom Kultury wraz z wokalistką, która zaśpiewała piosenkę   „Braciszku”. Pojawiła się też upersonifikowana Polska w czasie rozbiorów. Publiczność wysłuchała również fragmentów twórczości poetyckiej Mariana Hemara i Adama Mickiewicza  w interpretacji uczniów kl. VII i III gimnazjum. Ponadto widzowie usłyszeli dwie piosenki  w wykonaniu szkolnego kółka chórowego. A całą uroczystość pięknie oprawili wirtuozi ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sobolowie.

W patriotycznym łańcuchu serc, łącząc wszystkie siły, wspólnie upletliśmy dla Niepodległej biało – czerwony, niewiędnący wieniec czci i chwały.

Informacja: Anna Bukowska – Bogacz

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce