Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Druhowie z OSP Zbydniów uratowali życie kobiecie

29.06.2018 - Mirosław Drożdż

17 czerwca 2018 r. w miejscowości Zbydniów w powiecie bocheńskim przy Szkole Podstawowej miał miejsce „PIKNIK RODZINNY”, którego całkowity dochód został przeznaczony na cele szkoły.

Na pikniku było przygotowanych  wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, nie mogło również zabraknąć atrakcji strażackich przygotowanych przez miejscową jednostką OSP Zbydniów. Po zakończeniu części artystycznej przygotowanej przez uczniów szkoły i strażaków, zagrał profesjonalny zespół muzyczny, który umilał beztroskie spędzanie czasu. Wówczas doszło do tragedii,  podczas jednego z tańców przytomność straciła kobieta, natychmiast z pomocą ruszyli druhowie z OSP Zbydniów: dh Tomasz Pruchnik, dh Mateusz Pruchnik, dh Kazimierz Hejmo, dh Jakub Pastuszak, którzy na wyposażeniu swojej jednostki posiadają  kompletny zestaw PSP R1 (torba + deska ortopedyczna) oraz Defibrylator AED sfinansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości pozyskany w 2017r. Po wykonaniu oceny osoby poszkodowanej okazało się że kobieta nie oddycha. Bezzwłocznie przystąpiono do resuscytacji krążeniowo oddechowej  z wykorzystaniem worka samorozprężalnego maseczki tlenowej z rezerwuarem i odpowiednim przepływie tlenu. W trakcie prowadzenia RKO osoba poszkodowana została zaopatrzona w gotowy do użycia  zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny (Automated External Defibrillator – AED). Po analizie  rytmu pracy serca przez AED osoby poszkodowanej – informacja głosowa z AED wstrząs zalecany i wyładowaniu, kobieta odzyskała czynności życiowe. Po chwili na miejscu pojawił się ZRM, któremu została przekazana osoba poszkodowana nieprzytomna ale z zachowanymi funkcjami życiowymi.  Kobieta po kilku dniach spędzonych w szpitalu wróciła do domu.

Interwencja strażaków z OSP Zbydniów jest drugą akcją w ostatnich latach przy, której strażacy z powiatu bocheńskiego uratowali ludzkie życie przy pomocy AED.  W 2012r.   strażacy z JRG Bochnia podczas zdarzenia w miejscowości Borek przeprowadzili również skuteczną defibrylację po której czynności życiowe odzyskał mężczyzna.

 

Opracowanie:  asp. sztab. Grzegorz Gac KP PSP w Bochni; dh Tomasz Pruchnik OSP Zbydniów

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce