Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Eliminacje wojewódzkie OTWP

10.05.2018 - Mirosław Drożdż

120 laureatów konkursów powiatowych z trzech kategorii wiekowych wzięło udział w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Zawody odbyły się w Kampusie Wielickim 28 kwietnia. Wśród rywalizujących nie zabrakło również mieszkańców Gminy Łapanów, którzy przebrnęli wcześniej, zajmując wysokie lokaty, przez eliminacje gminne oraz powiatowe.

W pierwszej grupie wiekowej (10-13 lat) powiat bocheński reprezentował uczeń Szkoły Podstawowej w Tarnawie, Mikołaj Cieśla. W trzeciej (17-19 lat) natomiast, Gabriela Wójcik, startująca z ramienia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Tarnawa.

Na początku zmagań, podobnie jak na poprzednich szczeblach, uczestnicy rozwiązywali pisemny test, dostosowany do kategorii wiekowej. Czołowa trójka, z każdej grupy, awansowała do ustnego finału. Udało się to Mikołajowi Cieśli, który po raz pierwszy startując w tego rodzaju zawodach, uplasował się ostatecznie na trzeciej pozycji w województwie małopolskim. – Do wzięcia udziału w konkursie namówili mnie rodzice – opowiada uczeń czwartej klasy tarnawskiej podstawówki. – Starałem się przygotowywać systematycznie i po kolei przerabiać zagadnienia. Najtrudniejsze do nauczenia były dla mnie obowiązujące przepisy oraz parametry sprzętu, którego używają strażacy. Podczas pytań ustnych, dostałem zadanie aby wymienić władze OSP. To było dla mnie problemem. Oprócz tego pytania dotyczyły sprzętu, odznaczeń i zagrożeń pożarowych lasów.

Mikołaj za zajęcie trzeciego miejsca otrzymał różne nagrody. – Dostałem oryginalne słuchawki i radio, bidon, kubek, smycze, odblaski, brelok, czapkę z daszkiem, grę edukacyjną, plecak i przybory szkolne – opisuje.

Do czołowej trójki w najstarszej kategorii nie udało się awansować Gabrieli Wójcik. Ma ona na swoim koncie wysokie lokaty z poprzednich lat, kiedy startowała uczęszczając do tarnawskiego gimnazjum. W tym roku po raz pierwszy mierzyła się z uczniami szkoły średniej. Jak przyznaje, poziom był wyższy. – Pytania na etapie szkoły średniej były bardziej szczegółowe, zmuszały do myślenia i wymagały wiedzy ogólnej. Obejmowały szerszy zakres materiału, więc można powiedzieć, że były trudniejsze w porównaniu z pytaniami na etapie gimnazjum. Wiedza, którą posiadłam zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum, bardzo mi teraz pomogła. Niektóre rzeczy musiałam tylko powtórzyć i przypomnieć. Dzięki temu zaoszczędziłam czas i mogłam przygotować się z zagadnień pod kątem szkoły średniej. Na tym etapie wymagana jest wiedza np. na temat historii i tradycji straży pożarnych, organizacji ochrony przeciwpożarowej, przepisów przeciwpożarowych oraz techniki pożarniczej.

Gabrielę najbardziej zaskoczyło pytanie dotyczące wymiarów flagi ZOSP RP, a także Statusu ZOSP RP, które polegało na wskazaniu w jakim okresie od zwołania powinien odbyć się Nadzwyczajny Zjazd Krajowy. – W przyszłym roku również chciałabym startować w konkursie i poprawić swój dotychczasowy wynik – kończy.

 

Tekst: David Cieśla

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce