Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Niepodległa dla pokoleń

14.11.2018 - Grzegorz Statek

Kiedy światu się zdawało, że na zawsze starta z map, że nie złoży nikt jej w całość, że nie wyrwie z wrażych łap………. A jednak przyszedł 11 listopada 1918 r., kiedy to nierealne stało się możliwym – odzyskaliśmy upragnioną wolność. 11 listopada 1918 r. to data symboliczna, ale ta data wryta jest głęboko w serce każdego Polaka, jako dzień, w którym staliśmy się niepodległym państwem.

11 listopada 2018 r. będzie szczególną datą dla mieszkańców gminy Łapanów i przybyłych gości, gdyż tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały wyjątkowy charakter. Związane to było z wielkim ogólnopolskim świętowaniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za Ojczyznę w zabytkowym kościele pw. św. Bartłomieja w Łapanowie. Przewodniczył jej proboszcz łapanowskiej parafii – ks. Wiesław Grzechynia. Następnie zebrani udali się pod pomnik znajdujący się w łapanowskim rynku, by tam oddać hołd poległym za Ojczyznę. Kwiaty złożyli: wójt Robert Roj wraz z Przewodniczącą Rady Gminy i Sekretarzem Gminy, wójt elekt Andrzej Śliwa, radni Prawa i Sprawiedliwości, Zarząd Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego, wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łapanowie, delegacje OSP Łapanów, sołtysów, Centrum Kultury, szkół z terenu gminy Łapanów oraz Publicznego Przedszkola.

Po raz pierwszy gminne obchody Święta Niepodległości odbywały się w całości na płycie łapanowskiego rynku. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał historyk Teofil Wojciechowski, który w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na najważniejsze momenty w historii państwa polskiego, przybliżył też sylwetki twórców Odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.

Tego dnia na łapanowskim rynku, gdzie 90 lat temu zasadzono Dąb Wolności, w części artystycznej przedstawiono widowisko „Niepodległa dla pokoleń”.  Dzięki inicjatywie Centrum  Kultury rynek w Łapanowie niczym nie różnił się od  rynków wielkich miast. Powiewające biało czerwone flagi, uśmiechnięci oraz czujący potrzebę bycia w tym dniu razem mieszkańcy i przejmujące widowisko, które poruszało do łez. Taki obraz stał się symbolem słów WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ.

Przedstawiona przez komentatora Edwarda Klejdysza trudna droga Polski do odzyskania niepodległości przeplatana była wzruszającymi wykonaniami piosenek tamtych lat przez zespoły działające przy Centrum Kultury: MIRŚ, Cud i Przyjaciele (soliści: Joanna Biernat, Szymon Ciszek, Marzena Palka), Chór Seniora, Gitara się Ma. Gościnnie wystąpili raperzy Konrad Zając i Adrian Stanek. W tło historyczne wpleciony został wzruszający epizod miłosny. W role zaborców,  żołnierzy i tęskniących żon wcielili się tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Łapanowianie”. Wszystko to odbyło się w scenerii lat 20-tych i 30-tych.

Szczególnym momentem dla tego przedstawienia był wjazd na rynek konno Stefana Jaskułowskiego, który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego. Przemarsz Marszałka z polską flagą przez cały rynek wzruszył wszystkich. Żadne słowa nie opiszą tych emocji i radości z faktu, że w tym ważnym dniu dla Polski jesteśmy razem w naszej Małej Ojczyźnie.

„Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją ciągle zdobywać na nowo. Ten dzisiejszy wieczór jest dla Ciebie Polsko”. Tak zakończyła wspólne świętowanie prowadząca imprezę, a jednocześnie reżyser i scenarzysta tego widowiska Małgorzata Mikołajek.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie widowiska: zespołom, chórom, solistom, aktorom, przedszkolakom, KGW z Grabia. Szczególne podziękowania należą się sponsorom: firmie Party Servis, Eternet i wielu anonimowym darczyńcom, bez których trudno byłoby zorganizować tak wspaniałe widowisko.  Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie z nami Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Widowisko przygotowali:

Wioletta Nowojowska – organizacja
Małgorzata Mikołajek – scenariusz i reżyseria
Marek Sobczyk – aranże i muzyka
Elżbieta Kukla – stroje, scenografia
Angelika Korda – prezentacja multimedialna
Celina Tabak –  opieka nad zespołami
Paweł Patalita, Artur Sałaja, Szymon Ciszek– pomoc techniczna

Firma AGM – scena
Firma EDDY EVENT – oświetlenie

 

Tekst: Mirosław Drożdż, Małgorzata Mikołajek, Wioletta Nowojowska

Zdjęcia: Andrzej Grabacki, Mirosław Drożdż, ks. Robert Anusiewicz

 

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce