Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Koncert patriotyczny „Ocalić od zapomnienia”

26.04.2022 - Mirosław Drożdż

W dniu 24 kwietnia 2022 r. w kościele parafialnym w Łapanowie odbył  się koncert patriotyczny „Ocalić od zapomnienia” poświęcony pamięci ks. Kapelana Jana Leona Ziółkowskiego i upamiętniający ofiary Katynia. Koncert przygotowano z okazji 80. rocznicy zbrodni Katyńskiej (przesunięty w czasie z powodu pandemii). Po ponad 80 latach wspomnieliśmy tamten tragiczny czas, aby oddać hołd pomordowanym, aby pamięć o nich przetrwała również w naszym środowisku. Wspomnieliśmy tamten czas nie dlatego, aby rozdrapywać rany, ale ku przestrodze. Wspomnieliśmy tamten czas, aby przeciwstawić się okrucieństwom wojny, jak również po to, aby pamięć naszej historii, trudnej historii przekazać przyszłym pokoleniom. Cytując słowa Św. Jana Pawła II: „Naród, który zapomina o swojej historii skazany jest na zagładę”.

Dziękujemy Ks. Proboszczowi Parafii Łapanów za wyrażenie zgody na zorganizowanie tej uroczystości w naszym parafialnym kościele, Ks. Wikariuszowi za wspólną modlitwę. Serdeczne podziękowania kierownictwu, solistom i muzykom Orkiestry Dętej Sobolów za piękny i wzruszający koncert. Dziękujemy delegacji harcerzy za złożenie kwiatów pod pomnikiem katyńskim.

Korzystając z okazji chciałabym przekazać informację, że tablice upamiętniające kapelanów katyńskich, na których widnieje nazwisko naszego rodaka ks. Majora Jana Leona Ziółkowskiego, znajdują się:

– w kościołach garnizonowych w Przemyślu, Rzeszowie, Lublinie, Kętrzynie
– w katedrze WP w Warszawie
– w Sanktuarium w Wąwolnicy k. Lublina i Grodowcu
– przy Alei Dębów Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej.

W dniu 1 maja br. tablica upamiętniająca Kapelanów Katyńskich umieszczona zostanie w Bazylice Św. Jacka w Chicago, a w dniu 8 maja w kościele w Yorba Linda w Stanach Zjednoczonych.

 

Z ramienia Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich

Bogusława Dudek

 

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce