Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Ks. Tadeusz Skura odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi

09.07.2021 - Mirosław Drożdż

Uroczystość odbyła się w kościele w Cichawce, który ks. Skura, jako proboszcz w Królówce wyposażał. Dziś Cichawka jest rektoratem, ale będącym zasadniczo odrębną parafią. O odznaczenie kapłana wnioskował senator RP Jan Hamerski.

Ks. Skura  ma za sobą 51 lat kapłaństwa. Był proboszczem w Kamionce Małej, Buczu koło Brzeska i Królówce. Odznaczenie, w imieniu prezydenta, wręczył wicewojewoda Ryszard Pagacz. – Ksiądz Tadeusz to wielki czciciel Jezusa Przemienionego i św. s. Faustyny. To duszpasterz zakorzeniony w lokalnej tradycji. Fundator wielu dzieł religijnych. Gorący naśladowca św. Jana Marii  Vianneya oraz świętości i twórczości św. Brata Alberta oraz poety Kazimierza Brodzińskiego, który urodził się w Królówce – mówił Ryszard Pagacz.

Ksiądz Skura wielkim sentymentem darzy Cichawkę, a Cichawka odwzajemnia się tym samym. – W gminie Łapanów, a zwłaszcza w sołectwie Cichawka, do dzisiaj trwa pamięć o księdza niestrudzonej pracy, głębokiej pobożności, pełnej poświęcenia i miłości bliźniego posłudze duszpasterskiej. Dziękuję za wieloletni wysiłek podejmowany dla dobra lokalnej wspólnoty, za sprawowane sakramenty, za okazywaną życzliwość, wreszcie za podjęcie trudu związanego z gruntownym remontem i wyposażeniem kościoła – mówił w czasie uroczystości Andrzej Śliwa, wójt gminy Łapanów. Świątynia została zastana w surowym stanie, a pięknie wyposażona w tematyce tajemnicy Bożego Miłosierdzia i apostołów św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Ks. Tadeusz zafundował do tej świątyni dzwon Matka Boża Ostrobramska. Jego fundacją w Cichawce jest również figura św. siostry Faustyny autorstwa prof. Dźwigaja.

W tekście wykorzystano artykuł Grzegorza Brożka w Tarnowskim Gościu Niedzielnym; fot. Bartłomiej Dedio (UG Łapanów)

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce