Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Narodowe Czytanie w Sobolowie

07.09.2022 - Jarosław Nowojowski

„ Ballady i romanse” Adama Mickiewicza stanowiły 11. Edycję Narodowego Czytania w dniu 3 września 2022 roku. Tradycyjnie tę uroczystość otwarliśmy przed Publicznym Przedszkolem Integracyjnym w Sobolowie, którego gospodarzem jest ks. Stanisław Jachym – proboszcz parafii pw.  „ Wszystkich Świętych „.  We wspólnym czytaniu udział wzięli zaproszeni goście, nauczyciele i rodzice oraz dzieci z PPI w Sobolowie, a także uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Sobolowie.

Romantyzm do dziś jest tradycją żywą, najważniejszym punktem odniesienia polskiej literatury, bowiem w ogóle wiek XIX upłynął w naszym kraju pod znakiem walki o niepodległość. Ponadto ta epoka przywołuje w balladach niezwykłe historie, które są w większości zaczerpnięte z ludowych podań oraz obyczajów i co ciekawe – rozgrywają się w miejscach realnych, które można znaleźć na mapie, np. w okolicach Nowogródka , nad jeziorem Świteź. Ten swojski dobrze znany świat może jednak nagle odsłonić groźne, niepokojące oblicze – świat irracjonalny, który  zaprezentowali uczniowie ze SP w Sobolowie w balladzie „ Lilie”.

Adam Mickiewicz autor czytanego utworu wychował  się na kresach dawnej Rzeczypospolitej, podobnie jak inni przedstawiciele tej epoki. Kultura i obyczaje tej ziemi stały się niezwykłym źródłem ich twórczości. „ Ballady i romanse” stanowiły tak ważne wydarzenie literackie, że datę ich wydania 1822 rok przyjmuje się za początek romantyzmu w Polsce. Jest to w historii literatury polskiej wyjątkowy przypadek, kiedy pojedyncze dzieło otwiera nową epokę. Utwór  wydano 200 lat temu w Wilnie, a wciąż żyje, bowiem kryje w sobie wartość literacką z mocnym nośnikiem moralnym.

Anna Bukowska – Bogacz

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce