Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Rusza program „Cyfrowa gmina”

20.10.2021 - Mirosław Drożdż

Jak pokazały ostatnie miesiące, urząd dostępny to urząd cyfrowy – urząd, który posługuje się nowymi technologiami i w ten sposób udostępnia swoje usługi mieszkańcom. Właśnie rusza program, który umożliwi samorządom wyjście naprzeciw tym potrzebom. Zwiększenie cyfryzacji instytucji samorządowych, zwiększenie cyberbezpieczeństwa, wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia – oto cele „Cyfrowej gminy”.

O programie rozmawiali z małopolskimi samorządowcami minister Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski oraz Ryszard Pagacz – II wicewojewoda małopolski. Spotkania odbyły się w Olkuszu i Tarnowie. Samorządowcy otrzymali czeki pokazujące, na jakie środki może liczyć dana gmina w pierwszym naborze. Wójt Andrzej Śliwa odebrał czek na blisko 250 tys. zł.

– Nawet 2 miliony złotych – to wsparcie, na jakie mogą liczyć samorządy w ramach programu „Cyfrowa gmina”. Kierujemy go do wszystkich 2477 gmin w Polsce. Przeznaczamy na to działanie miliard złotych. Pierwszy nabór wniosków rusza już 18 października – mówi minister Janusz Cieszyński.

– Pandemia koronawirusa pokazała, że dostęp do usług cyfrowych w jednostkach samorządu terytorialnego jest niezwykle istotny. Ale cyfryzacja to nie tylko cyfrowa dostępność urzędów. To również bezpieczeństwo funkcjonowania urzędów i daleko idące rozwiązania informatyczne muszą chronić instytucje publiczne. Środki są na wyciągnięcie ręki. Mam nadzieję, że jak największa liczba małopolskich samorządów po nie sięgnie i zyska miano „cyfrowej gminy” – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wniosek, który można składać od 18 października, jak i cała procedura będą proste i w pełni elektroniczne. Od tego dnia, w ramach trzech kolejno uruchamianych naborów, gminy będą mogły ubiegać się o grant, który nie będzie wymagał wkładu własnego. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosić będzie 100 tysięcy złotych, natomiast maksymalna kwota to 2 miliony złotych.

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary:

  1. Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania.
  2. Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.
  3. Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
  4. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

– Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych – szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia. „Cyfrowa gmina” pozwoli ponadto sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie – dodaje II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Źródło: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=13457

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce