Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Święto Niepodległości – odsłonięcie pomnika w Grabiu

13.11.2017 - Grzegorz Statek
Święto Niepodległości - odsłonięcie pomnika w Grabiu

Wyjątkowy przebieg miały tegoroczne obchody Święta Niepodległości w gminie Łapanów. Wpisywały się w inicjatywę mieszkańców Grabia, Kępanowa i Lubomierza, którzy w centrum wsi Grabie wybudowali okazały pomnik dedykowany mieszkańcom walczącym o wolność Ojczyzny na frontach I wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. polową za Ojczyznę. Eucharystię sprawował oraz kazanie wygłosił ks. Tomasz Rajda – wikariusz parafii pw. św. Bartłomieja w Łapanowie. Następnie przy dźwiękach Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnawy poczty sztandarowe, delegacje z kwiatami oraz potomkowie walczących przed stu laty udali się pod nowo powstały pomnik. Odsłonięcia pomnika, jako potomkowie tych, którzy oddali swoje życie na Ołtarzu Ojczyzny, dokonali Bolesław Palacz wraz z wnukiem oraz Marian Rożen. Następnie miało miejsce poświęcenie obelisku oraz złożenie kwiatów. Oddając hołd poległym za Ojczyznę kwiaty złożyli: Wójt Gminy Łapanów wraz z Przewodniczącą Rady Gminy, delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bochnia, przedstawiciele Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, Z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, a także delegacje Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łapanowie, OSP  Łapanów, OSP Lubomierz, mieszkańców Grabia, Kępanowa i Lubomierza, sołtysów z terenu gminy Łapanów, Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz wszystkich szkół z terenu gminy Łapanów.

Okolicznościowa akademia miała miejsce w Szkole Podstawowej w Grabiu. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał wójt Robert Roj, który w swoim przemówieniu mówił m.in. o polskiej tradycji, w której nie brakuje wzorców życia całkowicie poświęconego dobru wspólnemu naszego narodu. – Te przykłady odwagi i pokory, wierności ideałom oraz ofiarności wyzwalały najpiękniejsze uczucia i postawy u wielu Polaków. Bezinteresownie i z poświęceniem ratowali oni Ojczyznę, gdy była poddawana najcięższym próbom – powiedział. I dodał: – Jakże pięknie ta postawa wpisuje się w  życie mieszkańców Grabia, Kępanowa i Lubomierza, którzy walczyli na frontach I wojny światowej, niejednokrotnie składając swoje życie na Ołtarzu Ojczyzny. Wyrażamy dzisiaj swoją wdzięczność za ich poświęcenie, odwagę, a nade wszystko za umiłowanie Rzeczypospolitej Polskiej, o której marzyli, i którą musieli zbrojnie wywalczyć.

W imieniu mieszkańców głos zabrał Bogusław Wiśniewski. W formie wirtualnej wycieczki przedstawił proces budowy pomnika od powstania pomysłu aż do dnia odsłonięcia. Przemawiał również dr hab. Teofil Wojciechowski. Na zakończenie zebrani obejrzeli piękny program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Grabiu, wysłuchali też koncertu Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnawy. Uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości uświetniły swoją obecnością różne grupy i organizacje, m.in. Chór Parafialny „Gaudium”, Grupa Projekt „Odkrywcy Historii”, czy 24. Drużyna Harcerska „Białe Orły” im. Jana Leona Ziółkowskiego.

 

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce