Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

„Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2023”

08.09.2023 - Grzegorz Statek

Już po raz szesnasty odbędzie się wielkie święto kultury, tradycji i smaku – „Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2023”.
8-10 września to dni, które będą niepowtarzalną okazją do poznania najbardziej wartościowych zabytków kultury materialnej i niematerialnej Ziemi Bocheńskiej i regionalnych tradycji.
Już w najbliższy piątek na Rynku będzie czekać na Was moc atrakcji. W skrócie dla dzieci warsztaty archeologiczne, ekologiczne i florystyczne. Piknik regionalnych smaków z ogródkiem piwnym. Animacje dla dzieci i foto budka. Na deskach pokazy taneczne a na zakończenie potańcówka.
W sobotę warsztaty w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu, Stacja Archeologiczna na Rynku w Bochni, Bocheńska Gra Miejska, Spacer po Lipnicy czy Piknik w Borówkowym Roju. zapraszamy także na zwiedzanie linii Stellung a2-historia-fakty, warto także odwiedzić Zamek w Wieruszycach, przy którym uczniowie szkoły w Łapanowie przygotują słodkie niespodzianki, wystąpi tam także kapela Łapaniowanie. Na ciekawe popołudnie i questa zaprasza także gmina Żegocina.
Przez cały weekend jest też możliwości zwiedzania bocheńskiej Kopalni Soli z 50 % rabatem, a także bezpłatne zwiedzanie kościółka św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Oba obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nieodłącznym elementem weekendu jest także możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Motyli, czyli największej stałej ekspozycji motyli świata w Polsce. Zapraszamy też do dawnego klasztoru Dominikanów czyli obecnej siedzimy Muzeum im. Stanisława Fischera. Naszych gościom oferujemy trasy spacerowe naznaczone historią wydobycia soli w Bochni, tragicznymi okupacyjnymi losami Żydów lub szlakiem ludzi teatru, literatów i malarzy bywających w Bochni.
Uczestnicy będą mogli przenieść się do innej epoki, zobaczyć żywe obrazy i scenki rodzajowe. Natomiast w niedzielę zapraszamy do kuchni. Przecież kuchnia to miejsce, w którym w końcu wszyscy się gromadzą, przyciągani wonią pysznego jedzenia. Można powiedzieć, że historia kuchni, to historia ludzkości. Gdyby człowiek nie zauważył, że ziarna traw dają mu wartościowe pożywienie, nie moglibyśmy się raczyć chrupiącym chlebem. Gdyby Magellan nie wyruszył na wieloletnią wyprawę morską, może nie mielibyśmy przyprawy do piernika. Przy stołach zapadały wielokrotnie kluczowe decyzje, które zmieniały bieg historii…
We Frankówce Małej w Cichawce prowadzone będą warsztaty oparte o lokalne dziedzictwo, także kulinarne. Zatem zapraszamy Was (szczególnie rodziny z dziećmi) na rekreacyjną zabawę terenową z historią kuchni w tle.
Wśród weekendowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów jest także III Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych, będący główną atrakcją weekendu. Będzie to nie lada gratka dla miłośników motoryzacji, którzy usłyszą wiele ciekawych historii związanych z prezentowanymi pojazdami. Finał zlotu odbędzie się w Parku Rodzinnym Uzbornia.
Zwiedzić Powiat Bocheńskich w 2 dni? Jeśli myślisz, że to niemożliwe, w drugi wrześniowy weekend udowodnimy, że będą to najbardziej niezwykłe dwa dni i nieczęsto nadarzająca się okazja by odkryć Powiat Bocheński i jego niezwykłe a często na co dzień niedostępne miejsca. Zapraszamy!

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce