Aktualności
Wójt Gminy Łapanów wraz z radnymi złożyli kwiaty oraz znicze pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych chłopów w 1932 r. w Łapanowie
Każdego roku w maju obchodzimy „Zielone Świątki”, które oprócz wymiaru duchowego tj. Święto Zesłania Ducha Świętego mają także wymiar Święta Ludowego, które jednoczy mieszkańców wsi i kultywuje tradycje ludowe.
Tego dnia organizacje wiejskie obchodzą Święto Ludowe. W polskim ruchu ludowym myśl ustanowienia własnego święta wzorowana była na dniu Święta Pracy. Inicjatywę powołania obchodów Święta Ludowego podjęto na posiedzeniu Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Rzeszowie 30 maja 1903. Pierwsze obchody święta, pod hasłem „Żywią i bronią”, odbyły się w 1904 i były upamiętnieniem 110. rocznicy bitwy pod Racławicami. W latach 1905–1906 w czasie obchodów organizowano kwesty na rzecz Polskiego Związku Ludowego, a także polskiej młodzieży w zaborze rosyjskim. Następnie obchodzenie Święta Ludowego zawieszono.
W 1939 władze sanacyjne zakazały publicznych obchodów święta, w czasie których dochodziło do chłopskich wystąpień antyrządowych. W okresie okupacji niemieckiej ludowcy sporadycznie obchodzili swoje święto. Święto obchodzono potajemnie w domach lub lasach, gdzie znajdowały się oddziały Batalionów Chłopskich.
Pod pomnikiem w Łapanowie upamiętniającym pomordowanych chłopów w 1932 roku przez władze sanacyjne, Wójt Gminy Łapanów wraz z radnymi oraz delegacja Zarządu Gminnego PSL w Łapanowie złożyła kwiaty oraz znicze.
Mimo upływu wielu lat od tych tragicznych wydarzeń mieszkańcy gminy Łapanów nadal pamiętają o ofiarach tamtych dni, a także o wartościach, za które nasi przodkowie oddali życie. Niech tamte dni będą przestrogą dla przyszłych pokoleń, a wyryte na pomniku słowa Wincentego Witosa: „…Krzywda i niesprawiedliwość powodują zemstę, tworzą anarchię, podkopują powagę Państwa i jego instytucji…” – przypominają nam, że niepodległość i zdobycze demokracji nie są nam dane na zawsze.