Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Wydarzenia oraz inicjatywy z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

15.05.2020 - Mirosław Drożdż

„Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.”

(Jan Paweł II, List do artystów, 1999 r.)

Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji przypadającej w 2020 roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły przygotowało szereg wydarzeń i projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych, które przybliżają bogaty dorobek papieża i pokazują jego aktualność wobec wyzwań i dylematów współczesności.

Więcej na: https://www.centrumjp2.pl/100-urodziny/


Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II. Dokładnie 18 maja obchodzić będziemy 100. rocznicę Jego urodzin. Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Archidiecezja Krakowska zaplanowały szereg propozycji z których większość odbędzie się w trybie online.

• Hymn obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II o wymownym tytule „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Utwór spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem, uzyskując na platformie Youtube ponad 4 miliony wyświetleń.
Link: https://youtu.be/u-XGQ4h1Qns

Zachęcamy do śpiewania oraz nagrywania swoich wykonań utworu. Na stronie internetowej Instytutu oraz profilu Facebooku udostępniony został podkład muzyczny, słowa oraz nuty. Czekamy na nagrania słuchaczy, które udostępnimy!

“Nie zastąpi Ciebie nikt” – śpiewajmy razem!

• #DziękujemyJaniePawle2 – akcja społecznościowa w mediach społecznościowych, do której zapraszają znani politycy oraz duchowni. Wystarczy wziąć kartkę papieru, napisać na niej hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2! Akcja trwa do końca roku.

• Kolejna akcja to maska z cytatem Jana Pawła II. Należy zaprojektować swoją maskę z cytatem, zrobić sobie w niej zdjęcie, a później przesłać na adres magdalena.siemion@idmjp2.pl Pod koniec roku stworzony album albo plakat upamiętniający ten trudny czas. Akcja trwa do końca roku.

• Konkurs plastyczny „Laurka dla Jana Pawła II” – zapraszamy do wykonania wyjątkowej, urodzinowej kartki – laurki dla Jana Pawła II. Pracę można wykonać samodzielnie lub zaprosić do pracy całą rodzinę. Z uwagi na panujące warunki zgłoszenie pracy należy nadesłać w formie zdjęcia na adres mailowy Instytutu do 13 maja.

• Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor – W 2020 roku biegamy wirtualnie. Otwieramy ogólnopolskie zapisy do biegu w którym każdy może wziąć udział, zdobyć medal i upamiętnić obchody setnej rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. Dołącz do wydarzenia, pokonaj swój dystans i wesprzyj naszą walkę z COVID-19. Informacje na stronie http://biegdobroczynnosci.pl

• Wielka Księga Świadectw – Zachęcamy do podzielenia się wspomnieniami ze spotkań z św. Janem Pawłem II. Każde, nawet najmniejsze wspomnienie będzie dla nas bardzo ważne!

• Wystawa z okazji rocznicy 100. Urodzin Jana Pawła II prezentowana na krakowskich Plantach

• Billboardy – 21 billboardów i 400 plakatów upamiętniających 100. Rocznice urodzin Jana Pawła II

• Pokaz laserowy online na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich – W poniedziałek, 18 maja Instytut oraz Archidiecezja Krakowska udostępnią online projekcję laserową wykonaną na Budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3. Projekcja wykonana zostanie specjalnie w związku z przypadającą w tym dniu rocznicą urodzin Ojca Świętego. Na elewacji budynku zobaczyć można będzie słowa papieża odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku.

Projekcję wykona firma: Jarosław Nadolny Visual Sensation Laser shows&technologies i Clockwork s.c. Karol Zagrodzki, Mateusz Gurtowski

• W dniu urodzin Ojca Świętego – 18 maja, przed Sanktuarium św. Jana Pawła II wypuszczone zostaną gołębie oraz biało – żółte balony

• Kraków Karola Wojtyły – Jana Pawła II – Spacery po miejscach związanych z Wielkim Polakiem, zarejestrowane przy pomocy dronu. Chcemy w ten sposób nie tylko przybliżyć odbiorcom krakowskie miejsca bliskie Janowi Pawłowi II, ale także zaprezentować je z innej, nieznanej perspektywy

• „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty Św. Jana Pawła II” – Przedsięwzięcie zachęcać będzie wszystkich odbiorców do czytania utworu dostępnego online „Pamięć i tożsamość”, w którym zawarte są przemyślenia dotyczące m. in. najważniejszych aspektów naszego życia religijnego, społecznego i narodowego: miłosierdzia, ewangelizacji, wolności, odpowiedzialności, patriotyzmu, historii, narodu i kultury.

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce