Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Złożyli kwiaty pod pomnikami w Wolicy i Łapanowie

14.06.2018 - Mirosław Drożdż

W dniu 10 czerwca 2018 r. ludowcy gminy Łapanów uczcili 86-tą rocznicę krwawych zajść, jakie wydarzyły się w okolicach Łapanowa 5 czerwca 1932 r. Członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego Gminy Łapanów złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających tragiczne wydarzenia z 1932 r. Miejsca te to pomnik w Wolicy i w rynku w Łapanowie.

W dniu 5 czerwca 1932 r. zorganizowano w Łapanowie międzypowiatowe Święto Ludowe, a na czele komitetu organizacyjnego stanął ówczesny prezes Stronnictwa Ludowego Bartłomiej Twaróg z Łapanowa. W tym czasie trwała zażarta walka polityczna na szczeblu państwowym między sanacją a partiami opozycyjnymi o kształt Polski. Do głosu zaczęły dochodzić stronnictwa chłopskie, które zjednoczyły się na Kongresie w 1931 r. w jedno Stronnictwo Ludowe. Sanacja obawiając się, aby wiec w Łapanowie nie przerodził się w protest i bunt przeciw niesprawiedliwości władzy, 2 dni przed planowaną manifestacją zakazała zgromadzenia. Organizatorzy nie byli w stanie odwołać zaplanowanych wcześniej obchodów. Wtedy to do zgromadzonych tłumów policja otworzyła ogień, w wyniku zajść zabitych zostało 7 chłopów, a kilkudziesięciu zostało rannych. Oczywiście strona rządowa zrzuciła odpowiedzialność za zaistniałe wypadki na chłopów, nie wspominając nawet o przyczynach i ogólnie panującej sytuacji na wsi, co spotkało się ze zrozumiałym powszechnym oburzeniem opinii publicznej. Wypadki łapanowskie odbiły się szerokim echem w całym kraju, a pacyfikacja przeprowadzona przez policję wcale nie osiągnęła zamierzonego celu, tj. uspokojenia ludności. Były one kolejnym czynnikiem decydującym o spadku zaufania do rządu i jego polityki. 26 czerwca 1933 r. odbyły się w całej Polsce wiece
i manifestacje poświęcone pamięci ofiar Lubli i Łapanowa, podczas których uchwalano rezolucje potępiające postępowanie policji i obarczające odpowiedzialnością za ofiary władze sanacyjne. W przemówieniach powracano do krwawych wydarzeń w Łapanowie. Przelana krew chłopska stała się elementem cementującym Stronnictwo Ludowe i mobilizującym do zdecydowanej walki z niesprawiedliwością społeczną.

Mimo upływu 86 lat od tych tragicznych wydarzeń mieszkańcy gminy Łapanów nadal pamiętaj o ofiarach tamtych dni, a także o wartościach, za które nasi przodkowie oddali życie. Niech tamte dni będą przestrogą dla przyszłych pokoleń, a wyryte na pomniku słowa Wincentego Witosa: „…Krzywda i niesprawiedliwość powodują zemstę, tworzą anarchię, podkopują powagę Państwa i jego instytucji…” – przypominają nam, że niepodległość i zdobycze demokracji nie są nam dane na zawsze. Czego przykładem jest zawiła i tragiczna historia Polski.

Informacja: Zarząd Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce