Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

ZUS zaprasza do PUE-room

17.09.2018 - Grzegorz Statek

Kto zatrudnia powyżej 5 osób, ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W Tarnowie i Bochni około 15 procent pracodawców nie ma takiego profilu, dlatego tarnowski ZUS organizuje specjalne dyżury pracowników tzw. PUE-roomy. Od 1 grudnia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy będą wystawiane elektronicznie. To ułatwienie dla pracownika i firmy. Pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną informację o chorobie pracownika. Dzięki temu chory nie musi dostarczać zwolnienia w ciągu 7 dni od jego wystawienia. A przecież za każdy dzień spóźnienia ZUS musi obniżyć zasiłek o 25 procent. Pracodawcy, aby otrzymać elektronicznie informację o chorobie pracownika muszą mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dla płatników składek zatrudniających powyżej 5 osób jest on obowiązkowy. Pomimo tego w Tarnowie i Bochni około 15 proc. przedsiębiorców, nie uruchomiło profilu na PUE.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych z myślą o przedsiębiorcach, którzy nie mają jeszcze profilu na PUE, uruchomia specjalne dyżury pracowników tzw. PUE-roomy :

  • 17-19 września w godz. 8.00 – 14.00 – w Oddziale ZUS w Tarnowie przy ul. Kościuszki 32,
  • 17-19 września w godz. 8.00 – 14.00 – w Inspektoracie ZUS w Bochni przy ul. Kazimierza Wielkiego 48.
  • 21 i 24 września godz. 8.00 – 14.00 – w Urzędzie Skarbowym w Bochni przy ul. Gołebiej 3.

Profil na PUE jest zakładany bezpłatnie. Dla pełnej rejestracji pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z powodu ochrony danych klientów, które gromadzi ZUS. Płatnik, który korzysta z certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego może założyć profil PUE samodzielnie, w domu. Platforma Usług Elektronicznych jest narzędziem, które ułatwia kontakt z ZUS. Umożliwia ona użytkownikowi ciągły dostęp do wszystkich swoich danych zapisanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pozwala także na łatwy dostęp oraz przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych, rozliczeniowych, pism i wniosków. Co ciekawe tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS, bez konieczności oczekiwania w kolejce. Z profilu mogą również korzystać pracownicy, którzy sprawdzą, czy pracodawca zgłosił ich do ubezpieczeń i czy odprowadza za nich składki. Mogą także obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Emeryci i renciści sprawdzą informacje o otrzymywanych świadczeniach. Profil na PUE nic nie kosztuje, a przynosi mnóstwo korzyści.

Plakat PUE -płatnicy składek 3 – Bochnia dyżur w US w Bochni

Anna Szaniawska

Regionalny rzecznik ZUS

w województwie małopolskim

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce