Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Pomocniczy Kościół Parafii Królówka – Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Cichawce

 

Pomocniczy Kościół Parafii Królówka – Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Cichawce

Pomocniczy Kościół Parafii Królówka – Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Cichawce

www.parafiacichawka.x25.pl

Proboszcz parafii Królówka – ks. Józef Janus
Rektor – Cichawka – ks. Przemysław Budnik
Msze Święte:
Niedziela – 9:00, 10:00
Poniedziałek, Wtorek, Sobota – 7:00
Środa, Czwartek, Piątek – 18:00 (czas letni), 16:00 (czas zimowy)

Odpust parafialny

pierwsza niedziela po Wielkanocy

 

Rys historyczny
Prace przy budowie kościoła w Cichawce rozpoczęły się w latach 80 – tych. Materiał na budowę kościoła w większości to cegła wypalana w cegielni specjalnie wybudowanej na ten cel przez mieszkańców Cichawki.

15 maja 1984r. w Rzymie Papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod nowy kościół a rok później 29 września 1985r. Ksiądz Biskup Józef Gucwa dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego i poświęcił nową Świątynię.

W Kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego szczególnie czczona jest Św. Siostra Faustyna Kowalska. Ołtarz główny zdobi obraz Św. Siostry Faustyny, parafia posiada również jej relikwie.
W kościele znajduje się piękna polichromia nawiązująca do głębi teologii o miłosierdziu Boga do człowieka. Są tam przepiękne witraże, które przedstawiają: Bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, stary klasztor wileński w którym przebywała Św. Siostra Faustyna a także popiersie Księdza Sopoćki – ojca duchownego Św. Siostry Faustyny. Nad chórem znajduje się największy witraż nawiązujący do Parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Królówce. Polichromię, witraże oaz stacje drogi krzyżowej projektował i wykonał dr Józef Fordyna.

Na wzgórzu kościelnym znajdują się figury: Najświętszego Serca Pana Jezusa – figura została wykonana w Wielkim Roku Jubileuszowym 2000; figura Matki Bożej Niepokalanej, która gestem wyciągniętej ręki zaprasza do Kościoła oraz odlana z brązu figura Św. Siostry Faustyny autorstwa prof. Czesława Dźwigaja.

Cmentarz parafialny – ogrodzony z kaplicą wkomponowaną w krajobraz Cichawki.

Powrót