Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Orkiestra dęta w Tarnawie

Po 20 – latach podjęto starania o reaktywowanie istniejącej niegdyś w Tarnawie orkiestry dętej. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych mieszkańców naszej wsi, w których drzemały liczne talenty muzyczne jednak ze względu na trudny i kosztowny dostęp do szkół artystycznych były niewykorzystane. Kilka razy podejmowano próby założenia orkiestry, jednak za każdym razem inicjatywa ta upadała ze względu na trudności finansowe. Kiedy jednak w 1999 roku uchwałą Rady Gminy Łapanów został powołany Dom Kultury w Tarnawie dla orkiestry znalazły się środki finansowe na remont i kupno nowych instrumentów. Świetlica Domu Kultury w Tarnawie stała się miejscem, w którym zaczęły się odbywać próby i nauka indywidualna uczestników orkiestry.

Pierwszym Kapelmistrzem prowadzącym orkiestrę 25 lat temu był Pan Jan Ziemiański, który ponownie próbował ją reaktywować 1998r. nie przyniosło to jednak zamierzonych efektów. W roku 2000 po uruchomieniu Domu Kultury „mini – orkiestra” licząca 12 osób powoli, ale systematycznie zaczęła się rozwijać. W styczniu 2001 roku grupa trębaczy przygotowana przez Marka Sobczyka nowego instruktora orkiestry wystąpiła dla mieszkańców, a dwaj najzdolniejsi trębacze wzięli udział w Małopolskim Przeglądzie Kolęd w Krakowie. W lipcu tego samego roku orkiestra już w liczniejszym składzie wzięła udział w gminnej imprezie „Piknik nad Zalewem” i od tego czasu uczestniczyła we wszystkich uroczystościach parafialnych w Tarnawie jak również imprezach gminnych. Kolejnym instruktorem w 2002 roku został Pan Marek Suchoń, który wprowadził nowy sposób prezentacji dorobku orkiestry – koncerty na wolnym powietrzu dla mieszkańców. Od 2004r. Kapelmistrzem Orkiestry jest Stanisław Pajor, który sam aranżuje utwory wykonywane przez orkiestrę. Pan Stanisław Pajor jest równocześnie Kapelmistrzem Parafialnej Orkiestry Dętej w Limanowej dzięki czemu nawiązała się ścisła współpraca pomiędzy obiema orkiestrami. Ponadto zajmuje się remontem i konserwacją niektórych instrumentów. Młodzież chętnie i licznie uczęszcza na próby, wciąż zgłaszają się nowi coraz to młodsi kandydaci do nauki gry w orkiestrze.

Środki przekazywane przez samorząd gminy pozwoliły skompletować brakujące instrumenty, zakupić pulpity i nuty oraz sfinansować naukę osób grających w orkiestrze.

Z biegiem czasu zmieniła się nazwa, wizerunek oraz powiększył się skład orkiestry. Ponieważ działała w budynku OSP, a większą jej część stanowili młodzi strażacy, orkiestra nazwana została STRAŻACKĄ ORKIESTRĄ DĘTĄ. Galowym strojem orkiestry stały się błękitne koszule i czarne strażackie mundury. Orkiestra liczy obecnie 20 członków.

Próby orkiestry odbywają się dwa razy w tygodniu w świetlicy Domu Kultury w Tarnawie, podobnie jak nauka indywidualna.

Galeria zdjęć:

Powrót
Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce