Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Odsłonięcie pomnika pod Grabowcem

20.03.2018 - Grzegorz Statek

W dniu 18 marca 2018 r. gmina Łapanów uczciła obrońców Ojczyzny z lat 1914-1989, w tym oddział kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”. Podczas Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Redemptor Hominis w Łapanowie, zebrani polecali Bogu wszystkich walczących w XX wieku za wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Celebrujący Mszę św. ks. Paweł Sukiennik – dziekan dekanatu niegowickiego, przypomniał okoliczności zasadzki na komunistów wracających z wiecu w Łapanowie. Podkreślił przy tym, jak wielkim patriotyzmem odznaczali się Ci, którzy z bronią w ręce wystąpili przeciw zwolennikom tej zbrodniczej ideologii.

Po Mszy św. udano się pod pomnik pod Grabowcem, który w ubiegłym roku został wyremontowany przez gminę Łapanów, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, aktu odsłonięcia dokonali: Maria Dubaniowska-Guzdek – córka kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”, Robert Roj – Wójt Gminy Łapanów oraz prof. Filip Musiał – dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Następnie ksiądz dziekan poświęcił pomnik, po czym miało miejsce złożenie kwiatów. Hołd obrońcom Ojczyzny oddali: przedstawiciele rodzin „Salwowców”, posłowie na Sejm RP – prof. Włodzimierz Bernacki i prof. Józef Brynkus, przedstawiciel Wojewody Małopolskiego, władze krakowskiego oddziału IPN, władze gminy Łapanów, władze powiatu bocheńskiego, kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Bochni i Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, bocheński PiS, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bochnia, Związek Sybiraków Oddział Kraków, Narodowa Cracovia, Bocheńscy Patrioci, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łapanowie, Centrum Kultury Gminy Łapanów, delegacje szkół i przedszkoli.

Ostatnia, trzecia część uroczystości, odbyła się w Domu Kultury w Łapanowie. Po powitaniu przybyłych gości, nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Wójt Robert Roj przypomniał, iż obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych pod Grabowcem sięgają 2012 r. Zwrócił uwagę, że z roku na rok w uroczystościach uczestniczy coraz więcej osób, co może świadczyć o pozytywnych przemianach w świadomości mieszkańców, jak również o wymiernych efektach edukacji historycznej, przywracającej Żołnierzom Niezłomnym należne miejsce w historii naszego Narodu. Podziękował wszystkim ludziom i instytucjom zaangażowanym w remont pomnika i kultywowanie pamięci o prawdziwych bohaterach Ojczyzny. Następnie prof. Filip Musiał odczytał list dra Jarosława Szarka – prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pismo Wicewojewody Małopolskiego odczytał jego przedstawiciel. Głos zabrali ponadto: poseł Bernacki, poseł Brynkus oraz córka kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” – Maria Dubaniowska-Guzdek.

W dalszej części zebrani wysłuchali prelekcji dra Macieja Korkucia – naczelnika oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Przybliżył postać kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”, zwrócił uwagę na nieskazitelność jego postaci oraz dramatyczne wybory, przed którymi stawał w swoim krótkim życiu. Na zakończenie zebrani obejrzeli piękny program artystyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Tarnawie oraz Szkoły Podstawowej w Łapanowie.

W uroczystości uczestniczyły Grupy Rekonstrukcji Historycznej – „Żandarmeria” z Nowego Sącza oraz „Najemnicy Bocheńscy” z Bochni, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Małopolska, Pogórzańskie Koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie „Wolność i Niezawisłość”.

Tekst: Mirosław Drożdż
Zdjęcia: Andrzej Grabacki

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce