Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

CKZiU w Łapanowie – podsumowanie włoskiej przygody

28.11.2019 - Mirosław Drożdż

„Włoska mobilność – fundamentem europejskiej kariery” to projekt realizowany w okresie od 1 listopada 2018 roku do 31 grudnia br. przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie. Zadanie finansowane jest w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, Akcja 1: Mobilność edukacyjna, a partnerem szkoły jest YouNet z siedzibą w Bolonii.

W projekcie uczestniczy grupa 23 uczniów, którzy w okresie od 25 maja do 22 czerwca 2019 roku przebywali na czterotygodniowych stażach we Włoszech. Dla młodych ludzi był to czas zdobywania nowych doświadczeń życiowych i zawodowych. Główny cel projektu to podniesienie wiedzy oraz umiejętności językowych i zawodowych, a tym samym zwiększenie szans na rynku pracy w przyszłości.

Projekt skierowany był do uczniów kształcących się z zawodach: technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik i technik organizacji reklamy.

Podczas praktyk logistycy wykonywali zadania związane z realizacją zamówień zgodnie z potrzebami klienta, sporządzali dokumentację magazynową oraz dokonywali inwentaryzacji magazynowej. Rolnicy prowadzili działania związane z hodowlą zwierząt, pielęgnacją roślin, ekologiczną uprawą owoców i warzyw, a także zbiorem plonów i przygotowaniem ich do sprzedaży. Gastronomia sporządzała potrawy i napoje, pracowała przy obsłudze gości oraz wykonywała i dekorowała wyroby cukiernicze. Reklama projektowała materiały promocyjne wykorzystując programy do tworzenia i edycji grafiki wektorowej i rastrowej, a także składała filmy i tworzyła strony www.

W trakcie praktyk uczniowie porozumiewali się w języku angielskim i włoskim przez co znacząco podnieśli swoje umiejętności językowe.

Staże obfitowały także w liczne atrakcyjne wyjazdy pozwalające poznać historię, kulturę, tradycję i zabytki Włoch. Uczniowie zwiedzili: Florencję, Wenecję, Bolonię i Rimini. Wielu pozytywnych emocji dostarczył im mecz na stadionie w Bolonii. W rozgrywkach zorganizowanych w ramach Mistrzostw Europy U-21 w piłce nożnej drużyna z Polski odniosła zwycięstwo nad gospodarzami.

Obecnie młodzież podejmuje działania upowszechniające projekt. Wykonano już broszury i prezentację promującą zadanie, a także zorganizowano spotkania z uczniami szkoły, podczas których uczestnicy opowiedzieli o swych doświadczeniach związanych z realizacją zadania.

Udział w projekcie to wspaniałe przeżycia dla jego uczestników, natomiast dla innych mobilizacja do nauki, aby można było wziąć udział w kolejnym planowanym wyjeździe. W celu poznania jeszcze większej liczby szczegółów zapraszamy na stronę internetową szkoły i Facebooka.

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce