Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Jubileusz Gminnej Biblioteki Publicznej w Łapanowie

31.05.2023 - Jarosław Nowojowski

Dokładnie upłynęło już 75 lat od powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Łapanowie. Została założona w 1948 roku decyzją Gminnej Rady Narodowej.

Na przestrzeni minionych lat  wiele się zmieniło. Przede wszystkim wielokrotnie zmieniała się siedziba biblioteki. Pierwsza lokalizacja to budynek prywatny pana Jana Grzywacza, a dopiero później funkcjonowała w budynkach gminnych – Gromadzkiej Rady Narodowej.

Następnie  znów trafiła do domu prywatnego pani Marii Zając w centrum Łapanowa. Stamtąd została przeniesiona do wyremontowanego dawnego budynku szkoły podstawowej, przeznaczonego na działalność  Gminnego Ośrodka Kultury w Łapanowie, ale i tu zmieniała lokal, by ostatecznie zająć lewe skrzydło budynku, będące dawniej mieszkaniem służbowym dyrektora szkoły. Od 2021 roku GBP w Łapanowie funkcjonuje pod adresem Kobylec 64.

To oczywiste, że zmieniała się także kadra kierownicza i bibliotekarze. Najdłużej na stanowisku kierownika pracowała pani Anna Bukowiec.

Zmianie ulegały zbiory biblioteki, jej księgozbiór, wyposażenie, a także oferta  adresowana do wszystkich grup czytelniczych. Odbywały się spotkania autorskie dla dzieci i dla dorosłych, różne akcje, prelekcje, konkursy dla uczniów, itp. Placówka brała i nadal bierze udział w projektach i programach bibliotecznych.  Czynnie wspomagała działalność kulturalną Gminnego Ośrodka Kultury. Łapanowska książnica ciągle szła z duchem czasu i starała się sprostać zmieniającym się oczekiwaniom czytelniczym mieszkańców gminy. Stąd też systematyczne wzbogacanie księgozbioru w nowości wydawnicze, pojawiające się na rynku księgarskim.

W 2016 roku rozpoczęto systematyczne wprowadzanie księgozbioru  do zakupionego programu bibliotecznego MAK +. Nasi czytelnicy mogą sprawdzić ofertę biblioteki i jej filii w katalogu elektronicznym dostępnym na stronie www.szukamksiazki.pl.

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce