Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

W upalne dni pamiętajmy o zwierzętach

27.06.2022 - Grzegorz Statek

Wysokie temperatury powietrza są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia i życia ludzi. To czas, by w szczególności zadbać również o zwierzęta. Towarzystwo Ochrony Zwierząt  ostrzega, że bardzo wysokie temperatury i wystawianie zwierząt na intensywne nasłonecznienie mogą stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Co roku inspektorat TOZ notuje dziesiątki przypadków udaru z powodu przegrzania organizmu, a także śmierci zwierząt wskutek braku wiedzy czy bezmyślności ich właścicieli.

Zwierzęta, również te gospodarskie, powinny przede wszystkim mieć nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody. Ważne, by wodę w misce zmieniać odpowiednio często, ponieważ bardzo szybko namnażają się w niej niebezpieczne bakterie. Drugą równie istotną rzeczą, o której muszą pamiętać właściciele zwierząt, jest zapewnienie im chłodnego i zacienionego schronienia. W przypadku psów gospodarskich, buda lub kojec powinny być choć częściowo ustawione w cieniu, tak aby nie były wystawione na ciągłe działanie promieni słonecznych. Zwierzętom przebywającym w domu zostawmy otwartą łazienkę – w upały na pewno docenią walory chłodnej posadzki. W żadnym wypadku nie wolno wystawiać zwierzaka na bezpośrednie i długotrwałe nasłonecznienie. Niedopuszczalnym jest także zamykanie zwierząt w nagrzanym samochodzie, który w upały przypomina duży piekarnik. Bydło i trzoda chlewna upału nie lubi, upał jest dla nich stresujący. Należy zapewnić zwierzętom zacienione miejsce na wybiegu  i dostęp do wody. Ważna jest również wentylacja pomieszczeń gospodarskich i więcej przestrzeni, a zwierzęta warto dodatkowo zraszać.

Pamiętajmy, aby:

1. Nie więzić psów na łańcuchach. Należy psu  zapewnić miejsce, gdzie będzie mógł  swobodnie żyć i mieć ruch np. ogrodzenie lub kojec, z którego jest wypuszczany, by mógł się wybiegać.

2. Psom żyjącym i śpiącym na polu zapewnić budę dopasowaną do wielkości psa i zapewniającą mu bezpieczne schronienie przed warunkami pogodowymi.

3. Obowiązkowo zapewnić psu stały dostęp do miski z czystą, świeżą i zimną wodą, którą należy wymieniać, gdy będzie nagrzana. Miskę z wodą należy postawić w nie nasłonecznionym miejscu, by dłużej pozostała zimna. Podczas upałów zwierzak szybko traci wodę z organizmu, dlatego musi ją stale uzupełniać.

4. Zabierając psa do samochodu podczas upałów, nigdy nie zostawiać go samego w środku w rozgrzanym aucie.

Przypominamy, że grzywną nawet do 5 tyś zł zagrożone są wykroczenia:

Niezapewnienie psu stałego dostępu do czystej wody
Brak dostępu do właściwego pożywienia
Trzymanie psa na uwięzi łańcuchu krótszym niż 5 metrów, oraz przez ponad 12 godzin  na dobę
Utrzymywanie w warunkach powodujących uszkodzenie ciała(np. ciężki łańcuch powodujący zwyrodnienie kręgosłupa i inne choroby)
Brak budy lub innego pomieszczenia chroniącego przed warunkami atmosferycznymi(również np. buda dziurawa, nie właściwie zaizolowana)
Brak aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie.

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce