Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Aktualności

Zapraszamy na Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

08.09.2021 - Mirosław Drożdż

Już tylko godziny dzielą nas od wyjątkowego weekendowego wydarzenia – Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego, autorskiego projektu Starostwa Powiatowego w Bochni, który organizowany jest od 14 lat.
W tym roku rozpoczynamy niestandardowo od wernisażu wystawy fotografii Iana Gothier „Kobiety z ukrycia”, który będzie poprzedzony spektaklem z pokazem kolekcji mody Anny Watras. Będzie z pewnością ciekawie i różnorodnie.  Pokaz odbędzie się w piątek o godzinie 18.30 na placu przy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, następnie zaprosimy uczestników na wystawę do Galerii Sztuki Bochnia przy ul. Rynek 16.

Sobota i niedziela (11-12 września) to dwa dni pełne wrażeń, ciekawych atrakcji , swoiste święto kultury, tradycji i smaku. Przed zwiedzającymi otworzą swoje drzwi najbardziej wartościowe zabytki kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej. Oprócz popularnej Kopalni Soli w Bochni, Kościółka Św. Leonarda w Lipnicy czy Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczy będzie można zobaczyć Kościół św. Jakuba w Rozdzielu, Sobolowie, Tarnawie czy Mikluszowicach, Izby Regionalne w Żegocinie i Lipnicy oraz Izbę Pamięci w Bratucicach. Z nowych propozycji, zabierzemy uczestników na wycieczkę w głąb starego zegara znajdującego się w bocheńskim Ratuszu, natomiast w dziesięciu lokalizacjach będzie można obejrzeć Bochnię z góry na wystawie plenerowej. Będzie można wybrac się na wycieczkę rowerową brzegiem zakola Raby. Z pewnością dla wielu z nas, zaskoczeniem jest, że na terenie Powiatu Bocheńskiego znajdują się źródła wody mineralnej smakiem przypominające krynickie wody zdrojowe, dlatego zapraszamy w sobotnie przedpołudnie na spacer do żegocińskich źródełek. Warto zabrać ze sobą pustą butelkę, gdyż woda z tego miejsca podobno ma właściwości lecznicze. Oczywiście nie zabraknie w weekendowej ofercie spacerów tematycznych, które cieszyły się dużą popularnością w ubiegłorocznej edycji. Spacerować będzie można w Bochni, Nowym Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej. Nie zapomnieliśmy również o wielbicielach smaków, których zapraszamy do chronowskiej winnicy, Frankówka Mała w Cichawce przygotowała rekreacyjną zabawę terenową z historią kuchni w tle, zaś Pasieka u Kiejdów zaprasza na piknik pszczelarski. To tylko nieliczne z atrakcji, które znalazły się na weekendowej mapie zwiedzania.

Cały program można znaleźć na stronie WWW.ZABYTKI.POWIATBOCHENSKI.PL

Na koniec na miłośników motoryzacji i nie tylko czeka samochodowa nostalgia czyli I Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Prawie 100 załóg z całej Polski zjedzie do Bochni, aby zaprezentować swój zabytkowy pojazd. Wśród samochodów i motocykli  będą takie okazy jak Chevrolet pickup z 1938 roku czy Harley WLA z 1942 roku. Trasa pojazdów przebiegać będzie przez Bochnię, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną i Żegocinę. Pasjonaci motoryzacji będą mogli z bliska zobaczyć zabytkowe pojazdy, gdyż w każdej z miejscowości przewidziany jest postój. W Nowym Wiśniczu na parkingu przy Kościele oraz Zamku, w Lipnicy Murowanej i Żegocinie na parkingach zlokalizowanych  w centrum, natomiast w Bochni zapraszamy wszystkich do Parku Rodzinnego Uzbornia na godzinę 15.30 gdzie zlot zakończy się, konkursami m.in. na najładniejszy, najszybszy czy najstarszy pojazd.

Gwarantujemy, że każdy kto weźmie udział w Weekendzie z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego, będzie zadowolony. Będą to najbardziej niezwykłe dni i nieczęsto nadarzająca się okazja by odkryć Powiat Bocheński i jego niezwykłe a często na co dzień niedostępne miejsca, jak również wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących.

Serdecznie zapraszamy!

Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Patronat medialny: Gazeta Krakowska, Kronika Bocheńska, Informator Brzeski, Koncertowy Tarnów i Okolice, portal bochnianin.pl, bochniazbliska.pl, mojabochnia.pl, czasbochenski.pl, glos24.pl, Kulturalna Bochnia, Radio ESKA.

Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce