Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Szkoła w Cichawce rok szkolny 2008/2009

Kalendarz roku szkolnego 2008/2009

Nasi uczniowie

Zawody sportowe

I.    01.10.2008 r. – Wojewódzkie zawody indywidualne w biegach – V miejsce Klaudia Mucha w kategorii wiekowej 11 lat

II.    09.10.2008 r.– Gminne zawody w piłkę nożna o puchar Wójta Gminy – Sobolów – V miejsce

III.    31.10.2008 r.– piłka nożna dziewcząt – Łapanów II – miejsce
IV.   14.11.2008 r. – Piłka nożna chłopców – Łapanów V – miejsce
V.    16.01.2009 r. – Gminne zawody w piłkę siatkową chłopców i dziewcząt – III miejsce dziewcząt, III miejsce chłopców.
VI.   28.01.2009 r. – Gminne zawody w szachy.
Wśród dziewcząt:  – I miejsce Sylwia Korba, II miejsce Klaudia Mucha
Wśród chłopców: – I miejsce Wojciech Buczek, II miejsce Paweł Gadzina

VII.  02.02.2009 r. – Tenis stołowy indywidualny

VIII. 04.02.2009 r. – Zawody powiatowe w szachy
IX.  06.02.2009 r. – Gminne zawody drużynowe pingponga stołowego – III miejsce – dziewcząt Marta Płachta, Monika Janus.

Sprzątanie świata

Jak co roku, we wrześniu, trwają akcje sprzątania świata? Od kilku lat również  nasza szkoła czynnie się w nie włącza. W tym roku również nie było inaczej.

Ślubowanie klasy I

Tradycyjnie, jak co roku, w październiku dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym programie artystycznym. Ten dzień pamiętać będą długo, bo to przecież najważniejszy dzień dla każdego pierwszoklasisty!

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2008 obchodziliśmy kolejne Święto Komisji Edukacji Narodowej, będące równocześnie świętem wszystkich pracowników oświaty. Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej uczciliśmy uroczystą akademią, którą  przygotował  Samorządu Uczniowski.

Dzień Papieski 

16 października obchodzimy Dzień Papieski. Dla nas, Polaków jest to święto szczególne. Przypomina nam ono o naszym rodaku, który jako pierwszy Polak zasiadł na tron piotrowy. Jan Paweł II swą mądrością i dobrem poruszył i zjednoczył serca ludzkie. Teraz z dumą wspominamy wielkiego Papieża Polaka.
Tego dnia w naszej szkole odbyła się akademia, uczniowie przygotowali program artystyczny  związany z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Papieża

Święto Biblioteki Szkolnej

W październiku bieżącego roku, podobnie jak w ubiegłych latach, obchodziliśmy Święto Biblioteki Szkolnej. Wszyscy nauczyciele włączyli się do akcji pod hasłem „cała szkoła czyta dziecią!” mającą na celu promowania czytelnictwa wśród uczniów. Na każdej lekcji czytali fragmenty wybranych przez siebie książek. Uczniowie odwiedzający bibliotekę mogli wziąć udział w rankingu „warto przeczytać…” i na specjalnym plakacie wpisać tytuł i autora swojej ulubionej książki, polecanej do przeczytania innym. Każdy wypożyczający książkę był częstowany słodyczami.
Zorganizowano też konkursy dla uczniów poszczególnych klas. Najmłodsi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym, a starsi (kl. III – VI) w konkursach czytelniczy ze znajomością różnych utworów.
Laureaci konkursów:
Klasa III – Izabela Statek, Małgorzata Klejdysz, Marek Kobyłko, Grzegorz Płachta, Karol Fielek.
Klasa IV – Agata Płachta, Klaudia Mucha, Natalia Płachta, Julia Zdebska, Anita Korba.
Klasa V – Agnieszka Płachta, Monika Janus, Karol Klejdysz, Rafał Tabor.
Klasa VI – Kamil Kobyłko, Aleksandra Tracz, Sylwia Korba.
Na konkurs plastyczny zgłoszono 18 prac.
I.    Paulina Klęsk
II.    Darek Gacek
III.    Oliwia Gacek
Wyróżnieni: Agnieszka Klęsk, Rafał Smaga.
Wymienieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Inicjatorem i organizatorem obchodów Święta Biblioteki Szkolnej była Pani Agata Kobyłko (nauczyciel biblioteki).

Święto Zmarłych

Piękna pogoda w ostatnich dniach umożliwiła wyjście na cmentarz z dziećmi już od najmłodszych klas. Dzieci zapalały znicze i modliły się za zmarłych, szczególnie za tych, co zginęli za Naszą Ojczyznę. Nauczyciele zadbali o to, aby klasową wycieczkę przekształcić w wartościową lekcję historii

 90 Rocznica Odzyskania Niepodległości

 90 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczciliśmy w naszej szkole uroczystą akademią. W pięknym programie młodzi artyści przybliżyli historyczne wydarzenia, które doprowadziły do pamiętnego dnia 11 listopada 1918 roku. Przypomniano daty kolejnych rozbiorów Polski oraz daty powstań narodowych. Wiersze i pieśni patriotyczne prezentowano w wyjątkowo podniosłym nastroju, który udzielił się wszystkim zgromadzonym na akademii. Uczestnictwo w tej uroczystości było bardzo ważną lekcją historii.

20.11.2008 – Uczniowie klasy II i III udali się na wycieczkę do Krakowa
Odwiedzili między innymi Wawel gdzie odbyła się lekcja muzealna, przygotowująca do konkursu „Krakusek”

27.11.2008 – odbył się apel z okazji Andrzejek przygotowany przez uczniów kl. IV

29.11.2008 – odbyła się zabawa z okazji Andrzejek

Rozbrzmiewała w naszej szkole głośna muzyka. Uczniowie bawili się, bowiem na zabawie andrzejkowej. Uśmiechnięci, w dobrych nastrojach – wszyscy popisywali się swoimi umiejętnościami tanecznymi w rytm dyskotekowych rytmów. Jak na andrzejki przystało można była poznać tajemnicę swojej przyszłości, korzystając z porad wróżki?

8 grudnia 2008r. – odbyło się Spotkanie z Św. Mikołajem

Dzieci z klas 0 – III pod opieką wychowawców udały się do Kopalni Soli w Bochni na spotkanie ze Św. Mikołajem, który czekał na nich w towarzystwie aniołów oraz z workiem pełnym prezentów. Nasi najmłodsi wzięli też udział w ciekawych konkursach nagradzanych prezentami, bawili się w korowodach pod przewodnictwem wodzirejów na szczudłach, a także tańczyli w rytm muzyki dyskotekowej w stylowej sali wielobarwnie oświetlonej . Dzieci zwiedziły też trasę turystyczną, której niewątpliwą atrakcją okazała się jazda kolejką.

11 grudnia 2008 r – odbyło się Spotkanie z higienistką szkolną.

Przebiegło ono w dwóch etapach: najpierw pani higienistka przeprowadziła pogadankę z uczniami klas 0 – III na temat codziennej higieny osobistej,  a następnie uczniowie klas
IV – VI mieli możliwość nie tylko wysłuchania ciekawych informacji dotyczących dbałości o własne ciało, ale  także mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania związane z własnym rozwojem, dojrzewaniem itp. Higienistka szkolna zadbała również o uatrakcyjnienie spotkania poprzez umożliwienie uczniom sprawdzenia swojej wiedzy w omawianym zakresie w formie zagadek, rebusów i krzyżówek.

17 grudnia 2008r – odbyło się podsumowanie i zakończenie Sejmiku Ekologicznego

W Domu Kultury w Łapanowie odbyło się podsumowanie i zakończenie VI Gminnego Sejmiku Ekologicznego „Śmieci mniej – ziemi lżej”. Uroczystego rozdania dyplomów i nagród dla dzieci biorących udział w sejmiku dokonał Wójt Gminy Łapanów Pan Jan Kulig.
Nasza szkoła może poszczycić się niemałymi osiągnięciami w tym konkursie, bo mieliśmy aż  7  laureatów. Oto oni:
1 miejsce – Konopka Arkadiusz – kl. III, 3 miejsce – Stokłosa Sylwia – kl. III, wyróżnienie – Klejdysz Aleksandra -kl. II – za wykonanie zaproszenia dla rodziców mówiącego o segregacji śmieci pod hasłem „Baw się z nami kolorowymi odpadami”,
1 miejsce – Zdebska Julia – kl. IV, 2 miejsce – Gacek Aneta – kl. IV, wyróżnienie – Płachta Agata – kl. IV za hasła antyśmieciowe pn. „Rusz globusem”,
oraz  2 miejsce – Osika Karolina – kl. V za broszurkę informacyjną o właściwym postępowaniu z odpadami „Segregacja to nie grzeczność to konieczność”
W ramach sejmiku braliśmy też udział w  akcji zbierania makulatury pod hasłem „Ratujmy drzewa” i łącznie zebraliśmy jej ok. 270 kg, za co otrzymaliśmy ozdobne drzewka i krzewy, które posadziliśmy w szkolnym ogrodzie.
Dzięki sejmikowi nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele ciekawych pozycji książkowych, z których będziemy mogli korzystać poszerzając wiedzę ekologiczną.

18 grudnia 2008r. – akcja „Bezpieczne Święta”

W gminie Łapanów przeprowadzona została akcja „Bezpieczne święta”. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Klub Sympatyków Sportów Motorowych działający na terenie gminy Łapanów.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali od organizatorów akcji opaski odblaskowe, które mają poprawić widoczność dzieci poruszających się po drodze oraz wpłynąć na ich bezpieczeństwo.
Kierownik posterunku Janusz Stopa, podczas krótkiej pogadanki mówił o zagrożeniach, na które narażeni są piesi, jeśli nie są odpowiednio oznakowani.

Szkolny konkurs recytatorski „Zima”

Szkolny konkurs recytatorski o tematyce zimowej skierowany był do uczniów z klas IV – VI.
Cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy spora lista nagrodzonych.
A oto oni:
1.miejsce – Sylwia Korba – kl. VI
2.miejsce – Kamil Kobyłko – kl. VI
3.miejsce – Marta Płachta – kl. VI
wyróżnienia: Agnieszka Płachta i Karolina Osika z klasy V

14 stycznia 2009r – odbył się Konkurs wiedzy o Krakowie „Krakusek”

Uczniowie klasy III brali udział w konkursie wiedzy o Krakowie na etapie szkolnym. Konkurs miał formę testu, w którym należało wykazać się wiedzą o krakowskiej dzielnicy żydowskiej Kazimierz jak i o Wawelu. Laureatami konkursu okazali się:
1.miejsce – Klejdysz Małgorzata i Statek Izabela,
2.miejsce – Stokłosa Sylwia
3.miejsce – Buczek Katarzyna
Wyróżnienia zdobyli: Bujak Krzysztof, Fielek Karol i Kobyłko Marek. Ze względu na zdobycie przez dwie uczennice równorzędnych 1 miejsc, obyła się jeszcze dogrywka, zgodnie z regulaminem, która wyłoniła zwycięzcę – Statek Izabelę. Uczennica ta  2 lutego reprezentowała naszą szkołę na międzyszkolnym etapie konkursu, który odbył się w Centrum Wystawowo – Konferencyjnym Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.

23 stycznia 2009r – odbył się Dzień Babci i Dziadka

To był dla naszej szkoły niezwykły dzień. Niezwykły – bo gościliśmy niezwykłych ludzi. Byli to dziadkowie i babcie naszych uczniów. Jak co roku uczciliśmy Ich Święto organizując przepiękną uroczystość, na którą złożyły się występy uczniów klas 0 – III.
Dzieci z zerówki i klasy I wystąpiły w okolicznościowym programie z wierszykami, piosenkami i tanecznym rock and rollem dla dziadków. Z kolei klasa II popisała się wspaniałą recytacją wierszy, śpiewem piosenek i inscenizacją pt: „Moja Babcia i mój Dziadzio”.
Na koniec klasa III przedstawiła pouczającą scenkę pt: „Czerwony Kapturek”, w której z troską  prosili swoich dziadków, aby dbali o swoje zdrowie. Występy zakończono gromkim odśpiewaniem „Sto lat”, a później wnuczęta wręczyły swoim Babciom i Dziadziusiom  własnoręcznie wykonane upominki i laurki. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego stołu i z apetytem „pałaszowali” słodkie niespodzianki.

29 stycznia 2009 r – odbył się Konkurs plastyczny: Tradycje ludowe : „Polskie Boże Narodzenie”

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Łapanowie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego : Tradycje ludowe : „Polskie Boże Narodzenie ” adresowany do uczniów klas III – VI.
Do konkursu nasza szkoła zgłosiła 33 prace uczniów (29 rysunków i 4 prace przestrzenne).
Laureatami spośród uczestników naszej szkoły okazało się aż 10 uczniów.
W kategorii rysunek:
I miejsce – Rafał Tabor kl. V
II miejsce – Agnieszka Tabor kl. VI
III miejsce – Sylwia Korba  kl. VI
Wyróżnienia: Anita Korba kl. IV, Marta Płachta kl. VI, Agnieszka Płachta kl. V
W kategorii forma przestrzenna:
II miejsce – Karol Fielek kl. III i Agata Płachta kl. IV
III miejsce  – Krzysztof Bujak kl. III
Wyróżnienie – Rafał Bujak kl. IV

29 stycznia odbył się Apel szkolny przygotowany przez uczniów klasy III  z wychowawcą

Jak co miesiąc, miało miejsce spotkanie wszystkich uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji, aby zapoznać się z bieżącymi sprawami naszej szkoły. Tym razem apel przygotowała klasa III, a była to prezentacja multimedialna pt: „Jak się uczyć?”. Możemy więc zacząć II półrocze bogatsi w wiedzę na temat sposobów skutecznego zdobywania wiedzy, zapamiętywania, czytania ze zrozumieniem, jak też na temat właściwych warunków uczenia się. Oprócz tego wielu uczniów zostało nagrodzonych za udział w ostatnio zorganizowanych konkursach, zarówno klasowych, szkolnych, jak i pozaszkolnych.

1 lutego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Cichawce zostały wystawione  Jasełka

Ksiądz katecheta mgr Krzysztof Kamieński oraz uczniowie z klas IV – VI przygotowali jasełka, które zostały wystawione w naszym kościele w niedzielę 1 lutego. Dzięki temu nie tylko pozostali uczniowie, ale i wszyscy mieszkańcy wsi mogli na nowo przeżyć świąteczną atmosferę, a przy okazji podziwiać aktorski kunszt naszych uczniów i  piękną interpretację tradycyjnych kolęd i pastorałek. Wszyscy zwrócili tez uwagę na  ich przepiękne stroje.

Apel szkolny przygotowany przez klasę II z wychowawcą

13 lutego uczniowie klasy II przedstawili inscenizację na temat „Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe”. Dzięki niej mogliśmy dowiedzieć się w jaki sposób spędzić ferie zimowe, aby były one ciekawe, pomysłowe, a przede wszystkim, abyśmy umieli spędzić je bezpiecznie i wrócili do szkoły zdrowi i pełni animuszu oraz chęci  do dalszej nauki.
Ponadto –  nauczyciel informatyki  zaprezentował filmik edukacyjny „Sieciaki”. Była to dla uczniów przestroga, aby bezpiecznie korzystać z internetu .

Konkurs plastyczny: „Klęska – powódź czy huragan – straż pożarna ci pomaga”.

6 marca odbyły się eliminacje gminne konkursu, którego organizatorem jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy z Wydziałami Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich.
Spośród uczestników naszej szkoły laureatami zostali:
II m. –  Urszula Konopka  i   Paulina Klęsk – klasa II
III m. –  Piotr  Płachta  i Aleksandra Klejdysz – klasa II
Wyróżnienia –  Oliwia Gacek  – klasa II, Monika Stokłosa – klasa I
II m. Agnieszka Klęsk – klasa III

Konkurs matematyczny dla uczniów klas II – III

11 marca zorganizowano dla uczniów klas II i III szkolny konkurs matematyczny.
Miał on formę testu, co umożliwiło wzięcie udziału w nim wszystkim chętnym uczniom.
A oto laureaci:
Klasa II:
1 miejsce:  Konopka Urszula, Smaga Rafał
2 miejsce:  Płachta Natalia
3 miejsce:  Gacek Oliwia
Klasa III:
1 miejsce:  Kobyłko Marek
2 miejsce: Bujak Krzysztof, Klejdysz Małgorzata
3 miejsce:  Płachta Dawid

Gminne zawody w tenisie stołowym

W piątek 13 marca 2009r . w sali PSP w Łapanowie odbyły się  zawody w tenisie stołowym zorganizowane przez Urząd Gminy w Łapanowie. W  zawodach rywalizowali chłopcy i dziewczynki ze szkół podstawowych, klasy I – IV.

Szkolne obchody „Dnia Wiosny”

18 marca w naszej szkole obchodziliśmy powitanie Wiosny. Miało ono formę następujących  konkursów:
1.    „Konkurs na najpiękniejsza Marzannę” – dla uczniów klas I – VI
Jury, w skład którego wchodzili nauczyciele i przedstawiciele uczniów przyznało następujące miejsca:
Miejsce I  – klasa VI
Miejsce II – klasa V
Miejsce III – klasa I
2.    Konkurs z języka angielskiego „What i sit?” – dla klas I – III, w którym największą ilość punktów zdobyli:
Statek Izabela – klasa III, Płachta Natalia – klasa II – 1 miejsce
Klejdysz Małgorzata – klasa III – 2 miejsce
Stokłosa Sylwia – klasa III – miejsce 3
3.    Konkurs matematyczny „Tangramy” dla uczniów klas IV – VI. W konkursie tym ze względu na uzyskanie przez uczestników takiej samej ilości punktów, przyznano wszystkim drużynom równorzędne wyróżnienia.

Szkolny konkurs piosenki „Idol 2009”

19 marca odbył się w naszej szkole konkurs piosenki, w którym brali udział uczniowie klas
0 – VI w kategoriach: solista, duety i zespoły w trzech kategoriach wiekowych:
klasy 0 – I, II – III i IV – VI.
Jury najwyżej oceniło wspaniałe umiejętności wokalne i artystyczne następujących uczestników:
0 – I: Statek Karolina – klasa I – solo
Korba Julita i Klęsk Patrycja – klasa 0 – duet
II – III: Statek Izabela – klasa III – solo
Klęsk Paulina i Płachta Piotr – klasa II – duet
Zespół z klasy III w składzie: Statek Izabela, Stokłosa Sylwia, Buczek Katarzyna, Klejdysz Małgorzata, Fielek Karol, Płachta Grzegorz i Smaga Patryk.
IV – VI: Korba Sylwia – klasa VI – solo
Korba Anita i Zdebska Julia – klasa IV – duet
Zespół z klasy VI w składzie: Korba Sylwia, Zdebska Anna, Tabor Agnieszka i Płachta Marta.

Gminne zawody BRD

W piątek 20 marca 2009r . w sali PSP w Łapanowie przeprowadzono turniej BRD. W  zawodach rywalizowały drużyny  ze szkół podstawowych. Nasza drużyna w składzie Wojciech Buczek, Rafał Tabor, Dawid Mucha i Rafał Płachta zajęła IV miejsce

Turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy Łapanów

W sobotę 21 marca 2009r . w sali PSP w Łapanowie przeprowadzono turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy Łapanów. W  zawodach rywalizowali chłopcy i dziewczynki ze szkół podstawowych, klasy I – IV.
Wyniki naszych drużyn to : 2 miejsce dziewcząt i 3 miejsce -chłopcy.

Gminne Eliminacje OTWP ” Młodzież Zapobiega Pożarom”

W dniu 25 marca br. w Domu Kultury w Łapanowie odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Turniej obejmował  dwie części : eliminacje  pisemne (test)  oraz  eliminacje ustne.
W wyniku przeprowadzenia eliminacji ustnych- gdzie komisja oceniała odpowiedzi uczestników na 3 pytania zawarte w wylosowanym zestawie uczeń klasy VI-  Kamil Kobyłko  uzyskał I miejsce i tym samym zakwalifikował się do eliminacji powiatowych.

Wycieczka do teatru „Bagatela” w Krakowie

27 marca uczniowie klasy 0 – III  obejrzeli przedstawienie teatralne „Szewczyk Dratewka” oraz wzięli udział w zajęciach warsztatowych, dzięki którym poznali pracę aktorów , rodzaje lalek, jak też wzbogacili słownictwo związane z teatrem.

Szkolny apel przygotowany przez uczniów klasy 0 i I z wychowawcą.

31 marca nasi najmłodsi zaprezentowali się w wesołej inscenizacji, dzięki której mogliśmy utrwalić sobie wiedzę na temat chronionych kwiatów i ptaków – zwiastunów Wiosny.
Miła i wesoła atmosfera udzieliła się i innym uczniom – laureatom konkursów, bowiem zgodnie z przyjętym zwyczajem zostali oni nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami.

II Gminny konkurs piosenki „Śpiewać każdy może”

1 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Gminnym konkursie piosenki zorganizowanym przez PSP Łapanów. Konkurs odbył się w budynku GOK w Łapanowie.
Laureatami tego konkursu spośród naszych uczestników okazali się:
Julita Korba i Patrycja Klęsk z klasy 0 w kategorii duet – 2 miejsce, duet z klasy II – Klęsk Paulina i Płachta Piotr – 3 miejsce. Zespół z klasy III w składzie: Statek Izabela, Stokłosa Sylwia, Buczek Katarzyna, Klejdysz Małgorzata, Fielek Karol, Płachta Grzegorz i Smaga Patryk  – 3 miejsce oraz zespół z klasy VI w składzie: Korba Sylwia, Zdebska Anna, Tabor Agnieszka i Płachta Marta również 3 miejsce.

Sprawdzian kompetencji klas szóstych

2 kwietnia odbył się sprawdzian kompetencji klasy VI

 

Uroczysty apel z okazji 4 rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II.

3 kwietnia wszyscy uczniowie , nauczyciele i pracownicy szkoły oddali hołd Największemu Naszemu Rodakowi . Najpierw wybrani uczniowie w krótkim występie przybliżyli nam Jego postać, a następnie udaliśmy się do ogrodu szkolnego, gdzie przy „Drzewku pamięci JPII” zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się w skupieniu.

Konkurs Plastyczny „WIELKANOC – polskie tradycje”

Dnia 6 kwietnia 2009 w sali widowiskowej Domu Kultury w Łapanowie (CKGŁ) odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Wśród laureatów znaleźli się też uczniowie naszej szkoły, a są to: Piotr Płachta  z klasy II,    Arkadiusz Konopka  z klasy III, Marta Płachta i  Agnieszka Tabor z klasy VI.

Udział w akcji „Sprzątanie Gminy”

Jak co roku, tradycyjnie, braliśmy udział w akcji :Sprzątania Gminy”. Pod opieką nauczycieli zbieraliśmy śmieci wzdłuż dróg i porządkowaliśmy teren wokół Szkoły. Efekty naszej pracy to wiele worków napełnionych śmieciami.

Uroczysta akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

8 kwietnia w naszej szkole przeżyliśmy pod wpływem programu artystycznego niezwykłą atmosferę Świąt Wielkiej Nocy. Na program ów złożyła się religijna inscenizacja „Przy Grobie Chrystusa” oraz wiersze i piosenki ukazujące tradycje i zwyczaje wielkanocne, które opatrzone zostały hasłem „Wielkanocne obyczaje wszyscy dobrze znamy”.
Podniosłość tego dnia i świąteczna atmosfera udzieliła się też naszym dostojnym gościom, bowiem w naszej szkole witaliśmy pana Jana Kuliga –  Wójta Gminy Łapanów, proboszcza ks. Tadeusza Skurę, pana Ryszarda Kaczmarczyka – Radnego ,panią Dyrektor Danutę Statek oraz przedstawicieli Rady Rodziców.

 

Warsztaty zajęciowe  – Udzielanie pierwszej pomocy.

15 kwietnia uczniowie klas I – VI mieli możliwość poznania zasad udzielania pierwszej pomocy pod kierunkiem fachowców. Wszyscy uczniowie na fantomach ćwiczyli „sztuczne oddychanie”, a z pomocą kolegów służących za modele uczyli się poprawnie opatrywać rany.

Powiatowe Eliminacje OTWP ” Młodzież Zapobiega Pożarom”

W dniu 17 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Bochni odbyły się Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Turniej obejmował  dwie części : eliminacje  pisemne (test)  oraz  eliminacje ustne.
W turnieju brał udział uczeń klasy VI –  Kamil Kobyłko.

Szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klasy II i III
Dnia 22 kwietnia 2009r. w PSP w Cichawce przeprowadzono szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas II i III.
Wyniki konkursu uczniów klasy II:
1.    Klęsk Paulina – 61p – 1 miejsce
2.    Płachta Piotr, Gacek Oliwia – 51p – 2 miejsce
3.    Klejdysz Aleksandra – 48p – 3 miejsce
Wyniki konkursu uczniów klasy III:
1.    Buczek Katarzyna– 77p – 1 miejsce
2.    Stokłosa Sylwia – 73p – 2 miejsce
3.    Płachta Grzegorz – 72p – 3 miejsceOgólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
Dnia 23 kwietnia uczniowie trzeciej klasy pisali  Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM.
Sprawdzian nie tylko podsumowuje trzyletni etap nauki dzieci, ale dzięki temu, że oswaja uczniów z formułą egzaminów, będzie pomocny uczniom w dalszej edukacji.Apel z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi
Tegoroczny apel (w dniu 29 IV) przygotowali uczniowie klas IV – VI pod kierunkiem nauczyciela przyrody pod hasłem „Ziemia woła SOS”. Uczniowie w dobitny sposób przedstawili zagrożenia jakie czyhają na naszą planetę, ale i też w optymistycznym tonie radzili, co robić, aby temu zapobiegać. Przykładem na to były chociażby  rozdawane wszystkim uczniom i pracownikom szkoły ulotki „Kochasz dzieci – nie pal śmieci” wydane przez fundację ekologiczną „Arka”, będące ostrzeżeniem przed spalaniem śmieci w domowych piecach.
Akademia z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uroczystą akademię mogliśmy przeżyć w dniu 30 kwietnia, a więc niejako w przeddzień ważnych dla każdego Polaka uroczystości. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela historii wprowadzili nas w niezwykły nastrój tamtych dni poprzez udział w obradach Sejmu Wielkiego. Ponadto w humorystyczny sposób oddali atmosferę majowych patriotycznych wydarzeń , prezentując je w dziennikarskiej i telewizyjnej formie.
Jubileuszowy Rajd Szlakiem Papieskim
W sobotę 16 maja już po raz dziesiąty przemierzyliśmy trasę z Łapanowa do Niegowici, uczestnicząc w jubileuszowym X Rajdzie Szlakiem Papieskim.
Przed laty trasę tą pokonywał jako niegowicki wikariusz Karol Wojtyła, uczęszczając na spotkania z młodzieżą i spowiedź w parafii Łapanów.
Kandydaci na patrona naszej Szkoły
W maju uczniowie wszystkich klas pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali gazetki ścienne promujące sylwetki kandydatów na patrona szkoły.
Klasa II ( z p. Ewą Bohacz) wykonała gazetkę przybliżającą postać ks. Jana Twardowskiego, podobnie – klasa III (z p. Marią Statek). Klasa IV ( z p. Agatą Kobyłko) i  klasa V ( z p. Agnieszką Maj) zaprezentowała twórczy dorobek Jana Matejki, a klasa VI (z p. Agatą Statek) ukazała na tle historycznym sylwetkę Jana Henryka Dąbrowskiego. Gazetki te z pewnością były pomocne w wyborze odpowiedniego patrona dla naszej placówki.
Wybory patrona Szkoły
Dnia 20 maja 2009r. miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla naszej Szkoły.
Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice wybierali spośród trzech kandydatów.
W wyniku głosowania, zdecydowaną przewagą głosów – wybrano ks. Jana Twardowskiego.Sportowy Turniej Miast i Gmin

Jak co roku, tak i tym razem braliśmy udział w sportowej rywalizacji. Turniej przebiegał dwu- etapowo. 27 maja uczniowie klas 0 – III uczestniczyły w Sportowym Festiwalu Gier i Zabaw, przygotowanym przez wychowawców. Dzieci mogły się sprawdzić w celności rzutów ringo i badmintonem oraz rozegrały emocjonujące gry w „Dwa ognie”. 28 maja starsi uczniowie klas IV – VI brali udział w Wieloboju Lekkoatletycznym, przygotowanym przez nauczyciela wf.
Dzień Dziecka
1 czerwca to najwspanialszy dzień wszystkich dzieci. W naszej szkole, mimo nie sprzyjającej aury, dzieci przeżyły wiele atrakcji. Nauczyciele zorganizowali dla nich konkursy, gry, zabawy, min. karaoke, dyskotekę, rozgrywki w tenisa stołowego, gry stolikowe, a potem był ciepły poczęstunek i na zimno lody oraz owocowy soczek.
XIV Małopolskie biegi sztafetowe
Już po raz XIV braliśmy udział w małopolskich  biegach  sztafetowych  „Szlakiem Walk Batalionów Chłopskich” na trasie  Trzciana – Łapanów. Co prawda nasza drużyna nie zajęła znaczącego miejsca, ale liczy się przede wszystkim udział w tak ważnym przedsięwzięciu.
Przedstawienie teatralne „Wesoła Szkoła”
3 czerwca gościł w naszej szkole Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza ze spektaklem „Wesoła Szkoła”. Spektakl ten nawiązywał do treści programowych i w ciekawy sposób ukazał tematykę bezpieczeństwa i zdrowia w różnych dziedzinach życia dziecka. Ponadto dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu wraz z dużymi kukiełkami, które oprócz wspaniałej dekoracji pobudzały ich wyobraźnię.
Szkolny „Dzień bez Przemocy”
Dnia 5 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez przemocy”. W związku z tym najpierw uczniowie klasy III zaprezentowali scenkę dramową „Tak nie wolno!” w języku angielskim, będącą swoistym kodeksem postępowania uczniów w szkole i  pokazującą właściwe relacje koleżeńskie. Następnie uczniowie klas starszych na przerwach włączali swoich młodszych kolegów do różnych zabaw i gier, dając tym samym przykład jak można ciekawie i bezpiecznie spędzić wolny czas przerwy międzylekcyjnej. Przez cały dzień zaś wszyscy uczniowie manifestowali swoje uczestnictwo w w/w akcji poprzez noszenie własnoręcznie wykonanych plakietek nawiązujących symbolicznie do „Dnia bez przemocy”.
Wycieczka do CAW w Borku

Uczniowie klas O – I i klasy III w dniu 09. 06. 09r.pod opieką swoich wychowawców i księdza katechety udali się na wycieczkę do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku. Dzieci brały tam udział w zajęciach integracyjnych „Solne Królestwo”, w programie których znalazły się: gry i zabawy w Krainie Solnych Skał prowadzone przez animatora, zwiedzanie mini- zoo, jazda konna pod okiem instruktorów, grill z pieczeniem kiełbasek, a na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy certyfikat.

Owocowo – warzywno – sokowy dzień na sportowo
Dnia 10 czerwca został zorganizowany „Warzywno- owocowo – sokowy dzień na sportowo” w związku z realizacją ogólnopolskiego programu dla szkól podstawowych, którego organizatorem jest Instytut Żywności i Żywienia oraz firma Tymbark.
W tym dniu najpierw uczniowie klasy III pod opieką wychowawcy zaprezentowali przedstawienie „Owoce, warzywa i soki są na 5”. Następnie odbyły się konkurencje w grupach kolorystycznych; białej, czarnej, czerwonej, zielonej i żółto – pomarańczowej: rzuty orzechami do koszyków, bieg z pomarańczami w koszykach, rozwiązywanie zagadek ukrytych w balonikach „Witaminkach” , bieg po „Witaminkę” , odgadywanie nazw warzyw i owoców w języku angielskim, rozpoznawanie warzyw i owoców różnymi zmysłami (z zasłoniętymi oczami), owocowo – warzywny slalom.
W międzyczasie pozostali uczniowie zostali losowo podzieleni na 6 grup. Mieli oni za zadanie wykonać plakat promujący spożywanie 5 porcji warzyw, owoców i soków dziennie.
Na koniec imprezy wszyscy obejrzeli pokaz „Tańca Witaminek” w wykonaniu dziewcząt z klasy VI.
Niewątpliwą atrakcją dnia był smaczny, pożywny i odżywczy dodatek śniadaniowy przygotowany przez Mamy z Rady Rodziców – gofry z owocową marmoladą, porcja owocowego ciastka, świeże  truskawki i winogrona oraz soczek.
Imprezę przygotowały: p. Agnieszka Maj i p. Maria Statek we współpracy z innymi nauczycielami.
Program „Już pływam”
15 osoba grupa uczniów naszej szkoły brała udział w zajęciach nauki pływania  zorganizowanych w ramach Programu „Już Pływam” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zajęcia odbywały się na krytej pływalni w Proszówkach.
Gminny konkurs „ Mistrz Ortografii”

Uczennice klasy II Klęsk Paulina i Płachta Natalia brały udział w II edycji konkursu ortograficznego zorganizowanego przez ZS w Sobolowie, zaś uczniowie klas IV – VI  Uczestniczyli w podobnym konkursie w PSP w Zbydniowie.

„3…2…1…Internet”

W ramach projektu „Szkoła bezpiecznego Internetu” dla uczniów klas I – VI zrealizowano  program  „3…2…1…Internet” w formie projekcji kreskówki komentowanej przez kierowcę rajdowego K. Hołowczyca. Zajęcia przeprowadził nauczyciel Informatyki.
Konkurs taneczny „Tańczyć każdy może”
4 czerwca Jury składające się z nauczycieli i przedstawicieli uczniów oceniało popisy taneczne uczniów klas IV – VI, które przygotowywane były w ramach dodatkowych zajęć na Kółku Tanecznym.
Wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego
W ramach akcji „Otwórzmy drzwi, które zamyka bieda” nasza szkoła pozyskała nieodpłatnie od Caritas Archidiecezji Wrocławskiej 80 pozycji książkowych, a od wydawnictwa Archidiecezji Sandomierskiej 15 książek.
Wymiana ogrodzenia ogrodu szkolnego
Na wiosnę rozpoczęto prace przy wymianie ogrodzenia ogródka szkolnego. Najpierw zdemontowano starą siatkę oraz betonową podmurówkę. Zakupiono już niektóre elementy na nowe ogrodzenie ze środków finansowych Szkoły, jak też Rady Rodziców, Rady Sołeckiej i dzięki wsparciu finansowemu nauczycieli (obecnych i byłych) i pracowników szkoły.
 
Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce
Dnia 18 czerwca uczniowie klas IV – VI pod opieką swoich wychowawców mieli okazję zwiedzić podziemia wielickiej kopalni. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. Wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, zachowane ślady prac górniczych dają wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołami, ich pracy, pasjach, wierzeniach. Wieliccy górnicy pozostawili po sobie dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych.
Zakończenie roku szkolnego 2008/2009
19 czerwca zakończyliśmy rok szkolny. Uroczystość naszą zaszczycił swą obecnością proboszcz parafii Królówka ks. kanonik T. Skura, radny wsi p. R. Kaczmarczyk oraz rodzice. W programie uroczystości znalazły się: pożegnanie absolwentów naszej szkoły, okolicznościowy program artystyczny, rozdanie świadectw , nagród , dyplomów, listów gratulacyjnych i podziękowań. Wszyscy w doskonałych humorach rozeszli się do domów na spotkanie z wakacyjną aurą.
Informacje za rok 2009 przygotowała: Ewa Czarnecka, Maria Statek, Józef Drożdż – PSP Cichawka


Zajęcia pozalekcyjne dodatkowe stałe organizowane w szkole:
  • Kółko szachowe
  • Kółko twórczości plastycznej
  • Kółko ekologiczne
  • Kółko biblioteczne – przyjaciół biblioteki
  • Informatyka dla uczniów klas 1 – 3
  • Język angielski dla uczniów klasy 3
  • Zajęcia artystyczne dla uczniów klas 1 – 2

Zajęcia pozalekcyjne dodatkowe okresowe organizowane w szkole:
  • Kółko polonistyczne dla uczniów biorących udział w Konkursie Humanistycznym
  • Kółko sportowe dla uczniów klasy III startujących w zawodach sportowych

  Organizowane międzyszkolne konkursy
w PSP Cichawka
Powrót