Urząd Gminy
32-740 Łapanów 34
woj. małopolskie
Aktualne numery:
14 685 39 01
14 613 40 57

Wolica

Zarys historii wsi Wolica

Wolica, to nazwa pochodzenia kulturowo-topograficzne­go i w niej również można znaleźć ślad jakiegoś procesu osadniczego.

Pierwsze wiadomości o wsi posiadamy z roku 1419 a informacje o właścicielach owej wsi pochodzą z drugiej połowy XV wieku i wów­czas osada ta należała do Łapanowskich. W roku 1477 w pobliżu Ła­panowa wyrosła nowa wieś, Wola Łapanowska, która weszła później w skład Wolicy.

W spisie poborowym z roku 1490 nie ma tej wsi w parafii łapa­nowskiej, natomiast w spisie z roku 1581 znajdujemy ją wraz ze wzmiankowaną wyżej Wolą Łapanowską. Wolica miała wtedy 3,5 łana kmiecego, 4 zagrodników z rolą i dwóch komorników z bydłem. W owym roku właścicielem wsi był Sebastian Chojecki.

W roku 1629 Wolica należała do klasztoru w Trzcianie i znajdowa­ły się tam m.in. dwie zagrody bez roli. Wynika z tego, iż była to bied­na wieś, jednakże już w następnym rejestrze z 1680 dostrzec można wyraźną poprawę. Właścicielami jej był nadal klasztor.

Wieś posiadała 3 łany kmiece, 3 zagrodników bez roli oraz 2 komorników z bydłem. Następne wiadomości o właścicielach tej osa­dy pochodzą, jak w wypadku innych wsi, z XIX wieku.

Powrót
Pomoc UkrainiePomoc Ukrainie
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne informacjeWażne informacje
Elektroniczna Skrzynka PodawczaElektroniczna Skrzynka Podawcza
Elektroniczny Dziennik UrzędowyElektroniczny Dziennik Urzędowy
Monitor PolskiMonitor Polski
Dziennik UstawDziennik Ustaw
Rodzina 500 plusRodzina 500 plus
Ogólnopolska karta Dużej RodzinyOgólnopolska karta Dużej Rodziny
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Wojskowe Centrum Rekrutacji w TarnowieWojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie
Obywatel.Gov.plObywatel.Gov.pl
Badania ankietowe w MałopolsceBadania ankietowe w Małopolsce